Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Kara: Eğer Durum Acilse Hastaneye Gitmekten Çekinmeyin

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, yaptığı açıklamada, corona virüs (Covid-19) sebebiyle sağlık hizmetlerine başvuruda azalmanın yaşandığını ve bunun nedeninin virüs tedirginliğinden yaşandığını vurguladı. 

EN UFAK BİR TEDİRGİNLİK YAŞAMAYIN

Prof. Dr. Kara, hastanelerde gerekli tedbirlerin uygulandığını açıklayarak, “Bir şekilde acil olarak hastaneye gitmeniz gerekiyorsa lütfen hastaneye gitmekten çekinmeyin. Kovid olduğu düşünülen hastalar, hastanenin içinde ayrı alanlara alınıyor. Acil olarak gelmesi gerekecek hastayla bir araya gelinmemesi sağlanıyor.” diye konuştu.

Prof. Dr. Kara, hastanelerde sosyal izolasyon kurallarına uyulduğunu ve en üst seviyede önlemlerin uygulandığının altını çizerek, “Enfeksiyon kontrol önlemleri çerçevesinde onların hepsine sıkı uyuluyor. Bu bakımdan böyle bir riskin olmadığını söyleyebiliriz. Lütfen, hastanelere gelmesi gerekenler en ufak bir tedirginlik yaşamasınlar.” dedi.

BU GEREKÇEYLE HASTANEYE BAŞVURMAYIN

Çocuk Hastalıkları ve Enfeksiyonu Uzmanı olan Prof. Dr. Kara, hangi şartlarda ve gerekçelerle hastaneye gidilmesi gerektiği konusunda da ailelere şu açıklamayı yaptı: 

“Bu dönemde, ‘benim çocuğumun boyu uzamıyor’ diye hastaneye gelmeyelim. ‘Çocuğumun karın ağrısı oldu, çocuğum ateşi veya başka bir sıkıntısı var’ şeklinde bir durumunuz varsa mutlaka hastaneye gidilmesi gerekir. Hastaneye mümkünse telefonla görüşerek gitmek daha uygun. Mümkün olduğunca en az sayıda yanınızda bir refakatçinizle beraber maske takarak hastaneye gidilmesi en uygun olanıdır. Hastanelerde karşılama alanları oluşturuldu. Burada Kovid bulguları olan hastalar ayrılıyor. Geliş sebebinizi söyleyip ona göre değerlendirilmesi ile ilgili kovid bulguları olan kişilerden ayrı alanlarda değerlendirilirsiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir