İş İlanları

Karadeniz’e işçi aranıyor: Ayda 7 bin 500 TL maaş verilecek!

Ülkemizde corona virüsü salgını nedeniyle çeşitli kısıtlamalar uygulamaya sokuldu. Bu kapsamda Doğu Karadeniz Bölgesi’nde sınır kapıları kapatıldı. Böylece yabancı uyruklu işçilerin ülkeye girişleri yasaklanmış oldu. Ayrıca Ayrıca büyükşehirlere uygulanan giriş çıkışları ile Karadeniz’de işçi açığı yaşanmaya başlandı. 40 bin yabancı uyruklu işçi ve 100 bin üretecinin bölgeye giriş yapamaması üzerine bu sene çay hasadının nasıl yapılacağı tartışma konusu oldu.

İş arayanlar ve üniversite öğrencileri değerlendirilecek

Rize Valiliğinin koordinesinde kaymakamlıklar, belediyeler, Çaykur, borsa, ziraat odaları ve esnaf örgütleri temsilcileri corona virüsü salgınından etkilenen çay hasadının nasıl yapılacağına dair toplantılar gerçekleştiriyorlar. Bölgedeki işçi açığının salgın nedeniyle kendi işi olumsuz etkilenen ve iş arayanlar ile eğitime uzaktan devam edilirken memleketine dönen üniversite öğrencileri ve Vefa Sosyal Destek Grupları ile kapatılmasının planlandığı öğrenildi.

Valilik ve kaymakamlıklar işçi arayışında

Çay hasadının vatandaşlar tarafından zor bir iş olduğu dile getiriliyor. Rize’de İş-Kura kayıtlı yaklaşık 20 bin dolayında işsiz olmasına rağmen bu vatandaşlar çay bahçelerinde çalışmak istemiyorlar. 2020 yılı içerisinde günlük yevmiyesi yaklaşık 250 TL’den aylık 7 bin 500 TL kazanacak olmasına rağmen aranan çay işçileri bulmakta yaşanan zorluk nedeniyle valilik ve kaymakamlıklar, çay işçiliği yapacak kişiler bulmak için harekete geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir