Dünya

Turizmde yeni dönem: COVID-19 pasaportu!

Dünya genelinde 3 milyondan fazla insanın enfekte olmasına neden olan corona virüsü pek çok ülkede önemli tedbir kararlarının alınmasına neden oldu. Virüs salgınını kontrol altında tutmak isteyen ülkeler yurtdışı giriş ve çıkışlarını durdurdular. Getirilen seyehat kısırtlamaları truzim sektörü üzerinde olumsuz etkilere neden oldu. Avrupa’da turizme çare bulmak için çeşiti çözüm yolları arayışına girildi. Hırvatistan, AB turizm bakanlarıyla turizm sektörü için atılacak adımlar üzerine video konferans yöntemiyle toplantı düzenledi.

Turizmde yeni dönem: COVID-19 pasaportu!

Bazı ülkeler pasaporta sıcak bakıyor

Türkiye Gazetesine haberine göre; AB turizmini mali olumsuzluklarından kurtarmak için Hırvatistan ‘Covid-19 pasaportu’ uygulamasına geçilmesini gündeme getirdi. Hırvatistan Turizm Bakanı Gari Cappelli ‘Covid-19 pasaportu’ için “Bu pasaport, seyahat etmek isteyen her AB vatandaşının virüsü tespit etmek için güvenilir bir teste sahip olmasını sağlayacaktır” açıklamasını yaptı.

Yunanistan Turizm Bakanı Charis Theocharis ise testin turistin ülkesinde yapılması gerektiğini belirterek “Örneğin, bir Alman vatandaşı Yunanistan’ı ziyaret etmek istiyorsa, bu test Yunanistan’a gelmeden önce Almanya’da yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

Covid-19 pasaportuna Almanya ve Avusturya’nın da sıcak baktığı öğrenildi. Turizm için pasaport ve diğer uygulanacak kararların Mayıs ayı sonlarında netleşebileceği bildirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir