Gündem

İzmir'deki çekirge istilasına ilişkin Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden flaş açıklama!

Akarca Ovası’nda görülen binlerce çekirge, vatandaşlarda paniğe sebep oldu. Bölgedeki tarıma ciddi zarar veren çekirgeler için çalışmalara başlanacağı bildirildi. Havaların ısınmasıyla ortaya çıkan çekirgeler için kimyasal mücadelenin yapılacağı ifade edildi.

5 MAYIS’TA KİMYASAL MÜCADELE YAPILACAK

Çöl çekirgelerinden farklı olan bu çekirgelerin, yeşil çekirge türünden olduğu belirledi. Biber, domates ve kavun gibi toprakta olan mahsulleri yemeye ve zarar vermeye başlayan çekirgeler, vatandaşları tedirgin etti. İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 5 Mayıs Salı günü kimyasal ilaçlamanın yapılacağını duyurdu.

İzmir'deki çekirge istilasına ilişkin Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden flaş açıklama!

İZMİR İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLAMA YAPTI

İzmir’deki çekirge istilasına ilişkin, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden açıklama 5 Mayıs Salı günü sabah saatlerinde çekirgelerin görüldüğü yerlerde kimyasal mücadelenin başladığı bildirildi. Konuyla ilgili Müdürlüğün yapmış olduğu açıklamada şu ifade kaydedildi:

“Çekirgeler özel mülk olmayan sahalarda ortaya çıkarak, kültür bitkilerine yayılmak suretiyle önemli ölçüde zarar oluşturabilmektedir. Çiftçilerin bağ, bahçe ve tarlalarında olmayan; hazine arazileri, meralar, köy ortak alanları sahalarda devlet yardım mücadelesi şeklinde mücadele yapılmaktadır. Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz öncülüğünde Tire İlçe Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından, Işıklar ve Yenioba Mahallelerinde çekirge bulaşık alan tespit edilmiş ve kimyasal mücadele yapma kararı alınmıştır. Hava şartları da göz önünde bulundurularak 5 Mayıs Salı günü sabah saatlerinde çekirgenin görüldüğü köylerde kimyasal mücadele yapılacak ve zararlının önüne geçilecektir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir