Ekonomi

Ev hanımları dikkat! Bu yöntemlerle emekli olabilirsiniz!

Herkes ve hanımlarının, diğer pek çok meslekten daha fazla çalıştığını ve çok yorulduğunu ifade ediyor. Ancak ev hanımları ne kadar yorulursa yorulsun, hiçbir zaman yorgunluklarının karşılığını maddi olarak alamıyor. Artık ev hanımlarına sunulan iki yöntem sayesinde emekli olabilmenin yolu açıldı. Bu yöntemler “Vergi ödeme zorunluluğu olmayan esnaflık” ve “İsteğe bağlı prim ödemesi” olarak ifade edilmektedir.  

VERGİ ÖDEME ZORUNLULUĞU OLMAYAN ESNAFLIKLA EMEKLİLİK

Vergisiz esnaflık olarak da adlandırılan bu yöntem, devletin çalışmayan hanımlara vermiş olduğu bir uygulamadır. Birçok ev hanımı internet üzerinden ya da arkadaş çevresine üretmiş olduğu el emeği ürünlerini satarak para kazanmaktadır. Çoğu kesim için bu para kazanma yöntemi, sigortalı bir iş olarak değerlendirilmemektedir. Ancak devletin getirdiği yasa sayesinde, bu yöntemle kazanç elde eden ev hanımları BAĞ – KUR’lu olabilecek.

Ev hanımları dikkat! Bu yöntemlerle emekli olabilirsiniz!

İSTEĞE BAĞLI PRİM ÖDEMESİ İLE EMEKLİLİK

İş hayatında çalışmayan ya da evde ürünlerin satarak para kazanmayan ev hanımları için bir yol daha bulunuyor. O da kadınların kendi sigorta primlerini kendi yatırarak emekli olması. Ev hanımları düzenli bir şekilde yaşları gelene kadar yatırmış olduğu primler sayesinde normal çalışanlar gibi emekli olabilecekler.

EV HANIMLARININ EMEKLİ OLABİLMESİ İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Ev hanımlarının normal çalışanlar gibi emekli olabilmesi için bir takım şartları taşımaları gerekiyor. Her şeyden önce sigorta girişlerinin başlaması için reşit sayılmaları gerekiyor. 18 yaşını tamamladıktan sonra, sigortalı bir şekilde dışarıda çalışmamak da gerekiyor. Son şart ise anne ve babasından yetim maaşı alanlar için geçerli. Eğer düzenli olarak dul ya da yetim maaşı alıyorsanız, bu emeklilik türünden yararlanmazsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir