Sağlık

Oruç tutanlar dikkat! Bu besinler susuzluğu arttırıyor!

Koronavirüs salgınından korunmak için sadece hijyene ya da sosyal mesafeye dikkat etmek yeterli olmuyor. Bunun dışında sağlıklı ve dengeli beslenmek de son derece önemli. Ramazan ayı içerisinde olduğumuz şu dönemde, beslenmemize daha fazla dikkat etmeliyiz. Uzman Sıla Bilgili, sağlıklı bir Ramazan için önemli tavsiyelerde bulundu.

EN ÖNEMLİ VİTAMİNLER

Önemli tavsiyelerde bulunan Uzman Bilgili, pandemi döneminde Çinko, A ve C vitaminlerinin tüketilmesinin bağışıklı sistemi için son derece önemli olduğunu ifade etti. Bilgili yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

“Bu pandemide en önemli vitamin ve mineraller; Çinko, A ile C vitaminleridir. Bağışıklık sisteminin en önemli parçalarından olan çinko patojenlere karşı kalkan oluşturuyor. Dolayısıyla çinkonun eksikliğinde virüs ve bakteri gibi zararlı mikroorganizmalara olan duyarlılık riski artıyor. Bu nedenle özellikle vücudunda çinko eksikliği olan kişilerin bağışıklık sistemi düşebiliyor. A vitamini eksikliği de bağışıklık sisteminde bozulmalara, bunun sonucunda da enfeksiyonun daha kolay ilerlemesine yol açıyor”

Oruç tutanlar dikkat! Bu besinler susuzluğu arttırıyor!

MUTLAKA SAHURA KALKIN

Koronavirüs salgının gölgesinde oruç tutacak olanlar için de önemli açıklamalarda bulunan Bilgili, mutlaka sahura kalkılması gerektiğinin altını çizdi. Sahura kalkmanın hem açıklık süresini kısaltacağını hem de metabolizma hızının artacağını ifade eden Bilgili, “Sahuru atlamak bağışıklık sisteminizi baskılayabiliyor. Ayıca sahura kalkmanız hem açlık sürenizi kısaltacak, hem de metabolizma hızınızı koruyacaktır. O yüzden ‘sahura kalkmama gerek yok’ diyorsanız, gün içerisinde halsizlik, yorgunluk, düşük kan şekeri ve kabızlık problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz” ifadesini kullandı.

SAHURDA ÇİNKO, PROTEİN VE A VİTAMİNİ TÜKETİLMELİ!

Sahura kalkıldığında mutlaka A vitamini, çinko ve protein içerikli besinlerin tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Bilgili, bu şekilde tokluk süresinin uzatılabileceğini ifade etti. Tok kalmak için de özellikle sahurda yumurta, süt ve peynir gibi ürünlerin tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Uzman Diyetisyen açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

“Çinko, en çok tam tahıllı ürünlerde, badem ve kabak çekirdeği gibi yağlı tohumlarda bulunuyor. Tam tahıllı ekmek veya ev yapımı tam tahıllı peynirli poğaça tüketerek sahurda hem çinko eksikliğini tamamlayabilir, hem de tokluk süresini uzatabilirsiniz. Aynı zamanda bağışıklık sistemi için oldukça önemli bir mikro besin öğesi olan A vitamini içeriği de yüksek olan yumurta, süt ve süt ürünlerini özellikle ihmal etmeyin”

Oruç tutanlar dikkat! Bu besinler susuzluğu arttırıyor!

BU BESİNLER SUSUZLUĞU ARTTIYOR

Sahurda tüketilen bazı besinler gün içerisinde susuzluğa sebep olabiliyor. Bu sebeple sahurda susatacak besinlerin tüketimine ara verilmeli. Özellikle aşırı yağlı ve tuz içerikli olan besinler susuzluğu arttırıyor. Aşırı baharatlı, yağlı ve tuzlu besinler tüketilmemeli. Bilgili açıklamasında, “Sahurda susuzluğu tetikleyen aşırı yağlı ve tuzlu besinlerden uzak durmanız çok önemli. Fazla tuz tüketimi vücutta su tutup ödem oluşmasına neden olabiliyor. Çok baharatlı, yağlı ve tuzlu besinler susama hissini de artırıyor. Zeytin, peynir, sucuk ve salam gibi şarküteri ürünleri çok fazla tuz içeriğine sahipler. Zeytin ile peynirin daha az tuzlusunu tercih edip, akşamdan suda bekletebilirsiniz” ifadesini kullandı.

İFTARI 20 DAKİKA ARAYLA İKİYE BÖLÜN

Tokgöz, iftarda bir anda yemek yemenin ani tansiyon ve şeker gibi rahatsızlıklara sebep olabileceğini ifade etti. İftarda vücudu zorlamamak adına, “İftarda boş mideyi birden doldurmak ani tansiyon ve şeker yükselmelerine, hazımsızlık gibi mide bağırsak rahatsızlıklarına sebep olduğu için orucu çorbayla açtıktan sonra bir süre, örneğin 20 dakika ara verdikten sonra ana yemeği geçin ve aşırıya kaçmayın. İftardan sahura kadar, belirli aralıklarla beslenmeye devam edin. Kalori alımını kontrol etmek ve mideyi rahatsız etmemek için yemeklerinizi fazla yağ alımına sebep olan kızartma ve kavurma gibi yöntemlerle pişirmemeye dikkat edin” önerilerinde bulundu.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir