Gündem

Bakanlık duyurdu! Maske fiyatları belli oldu! Ücretli maskelerin fiyatları ne kadar?

Ticaret Bakanlığı açıklamayı yazılı olarak yaptı. Açıklamada, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın normalleşme takvimini açıkladığı kabine toplantısı sonrası alınan kararları anımsatılarak, cerrahi maske satışlarının yapılacağını duyurduğu hatırlatıldı. Maske tedarikinde yaşanılan sorun sonrasında maskelerin satışına yeniden izin verildi. Bu kapsamda da Ticaret Bakanlığı, belirlenen maske fiyatlarını açıkladı.

TİCARET BAKANLIĞI AÇIKLADI

Maskelerin artık eczane, marketler, elektronik ticaret yapanlar ve tıbbi cihaz satışı gerçekleştiren kişiler tarafından da yapılabileceği belirtilen açıklamada maske fiyatları da belirtildi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Hedefimiz en yaygın ağ ile vatandaşlarımızın en hızlı ve kolay bir şekilde cerrahi maskeleri temin etmesini sağlamaktır. Cerrahi maskeler, adedi KDV dahil en fazla 1 Türk lirası olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacaktır. Bu fiyatın üzerindeki satışlar ‘fahiş fiyat’ olarak değerlendirilecektir. Bu kapsamda, 8 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ilk etapta, salgının en yoğun görüldüğü İstanbul’da, akabinde büyükşehirlerden başlamak üzere hızlı bir şekilde diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir. Cerrahi maskeler ilk etapta standart 50’li paketler halinde satışa sunulacak olup, önümüzdeki haftadan itibaren maskelerin 10’lu standart paketler halinde de satışa sunulması çalışmaları devam etmektedir”

Bakanlık duyurdu! Maske fiyatları belli oldu! Ücretli maskelerin fiyatları ne kadar?

EN FAZLA 1 TL OLACAK

Yapılan açıklamaya göre cerrahi maskelerin tavan fiyatı en fazla 1 TL olarak belirlendi. Adetinin 1 TL’den (KDV dahil satış fiyatı) tüketicilere ulaştırılması kararlaştırıldı. Bu karar kapsamında 1 TL’nin üzerinde yapılacak olan maske satışlarının “Fahiş Satışlar” olarak değerlendirileceği ifade edildi.

SIKI DENETİM YAPILACAK

Maskelerin satışının başlamasının ardından kurumlar, market ve eczaneleri sıkı bir şekilde denetleyebilecek. Denetleme Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir