Genel

Marmaray'dan ilk defa yük treni geçecek!

Asya ile Avrupa kıtaları arasında kesintisiz demiryolu yolcu ve  yük taşımacılığına imkan veren Marmaray Boğaz Tüp Geçişi, tarihi bir  güne daha hazırlanıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Marmaray’ın Pekin’den Londra’ya kadar uzanan en kısa,  en ekonomik, en elverişli uluslararası demiryolu koridoru olan Orta Koridor’un en önemli halkalarından biri olduğunu belirterek, Marmaray’dan ilk uluslararası yük treninin geçen yıl Kasım ayında  geçtiğini anımsattı. Çin’den Avrupa’ya kesintisiz giden ilk yük treni China Railway Express’in, 2 kıta, 10 ülke, 2 denizi aşarak, 11 bin 483  kilometrelik yolu 12 günde kat ederek Prag’a ulaştığını anlatan Karaismailoğlu bu seferin ardından yeni uluslar arası tren  seferlerinin düzenlenmesi için hazırlıklara başlandığını bildirdi.

Aktarma tarihe karışacak

Yüklerin Bakü-Tiflis-Kars hattının ve Marmaray’ın kullanılarak  orta koridor üzerinden taşınmasının, diğer koridorlara göre zaman ve  enerji tasarrufu sağladığını söyleyen Karaismailoğlu, bu noktada  yurtiçi yük taşımacılığı için de Marmaray’ın Anadolu’nun  hammaddelerini ve ürünlerini Avrupa’ya ulaştırmak açısından büyük  öneme sahip olduğunu vurguladı. Bu kapsamda ilk yurtiçi yük trenin  yarın Marmaray’dan geçeceğini açıklayan Bakan Karaismailoğlu, “Adana  ve Gaziantep’den alacağı yükleriyle Marmaray’dan geçiş yaparak  Tekirdağ’ın Çorlu istasyonuna ulaşacak olan ve 16 vagondan oluşan  yurtiçi blok yük treni, bir ilk olacak. Daha önce Adana ve  Gaziantep’ten trenle Derince’ye, Derince’den feribot ve devamında  karayolu ile Çorlu’da bulunan sanayi tesislerine ulaştırılan yükler,  artık Marmaray’dan geçecek aktarma yapılmadan vasıta değiştirmeden  varış yerlerine ulaşacak. Marmaray’da yarın bir ilk yaşanacak ve  Marmaray’da yurtiçi yük taşımacılığı da başlamış olacak. Böylece  aktarmalar tarih olacak” diye konuştu.

Yılda 25 Bin Konteyner Marmaray’la Taşınacak

Karaismailoğlu, yarın gece Marmaray’dan geçecek yük treninin  yaklaşık 400 metre uzunluğunda ve bin 200 ton ağırlığında olduğunu  belirterek, söz konusu yük treninin 16 vagon, 32 konteyner içerisinde  plastik hammaddesi taşıdığını bildirdi. Trenin Gaziantep-Çorlu  arasındaki parkurunun bin 524 kilometre olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, “Marmara Denizi’nde feribot geçişi gerekmediğinden  önemli miktarda fiyat avantajı sağlayacak. Bu treni önümüzdeki  günlerde yenileri de takip edecek. Böylelikle yılda 25 bin konteyner Anadolu’nun sanayi merkezlerinden yüklenerek Marmaray üzerinden Avrupa  yakasına geçecek. Çorlu’da mamul hale gelen ihraç ürünlerinin Avrupa  ülkelerine ihracatı da trenle gerçekleşecek. Demiryolu ile sağlanan  fiyat avantajı ihracatçımızın rekabet gücünü artıracak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir