Ekonomi

Milyonlarca kişinin beklediği gün geldi! Ödemeler bugün başlıyor!

Konuyla ilgili açıklama Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi. Bakan Selçuk yapmış olduğu açıklamasında toplam da 700 binden fazla ödeme için başvuru aldıklarını belirtti. Bakan aynı zamanda aylık bin 170 TL’lik ödeme desteğinin de bugünden itibaren ödenmeye başlayacağını da ifade etti.

KİMLER NAKDİ ÜCRET DESTEĞİNDEN YARARLANABİLİR?

Bakanın yapmış olduğu açıklamasının ardından vatandaşlar, ücretsiz nakdi destek ödemesini nasıl alacaklarını merak etmeye başladı. Bu maaş desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların, kısa çalışma ödeneğinden yararlanmamış olması ya da ücretsiz izni çıkartılmış olması gerekmektedir.

Milyonlarca kişinin beklediği gün geldi! Ödemeler bugün başlıyor!

ÖDEMELER TEMMUZ’A KADAR DEVAM EDECEK

Konuyla ilgili 17 Nisan’da çıkartılan kanuna göre ödemeler 17 Temmuz tarihine kadar yatırılmaya devam edecek. Nisan ayının tamamını işsiz veya da ücretsiz izinde geçiren vatandaşlara ise 14 günlük bir ödeme yapılacak. Bu kişiler de 545 TL alabilecek.

BAŞVURULAR NASIL OLACAK?

Çalışanların nakdi ücret desteğinden yararlanabilmeleri için başvuruların işverenler tarafından yapılması gerekiyor. Bakan Selçuk konuyla ilgili, “İşverenlerimiz, ücretsiz izne ayrılan işçilerimize ilişkin bildirimlerini, SGK’nın https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi adresi üzerinden Covid-19 Ücretsiz İzin Ekranı’nı seçerek yapabilirler” diyerek başvurunun nasıl yapılacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir