Gündem

Ekrem İmamoğlu’na soruşturma başlatıldı! İmamoğlu’ndan flaş açıklama geldi!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, İçişleri Bakanlığı tarafından 27 farklı soruşturma açıldı. Bu soruşturmalar İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu döneme ait olduğu iddia edildi fakat Ekrem İmamoğlu, hakkında açılan soruşturmaların arasında, Belediye Başkanı olmadan önceki zamanlara da ait olduğunu bildirdi.

SORUŞTURMALARI YÜRÜTEN MÜTEFETTİŞİN AKP MİLLETVEKİLİ ADAYI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI!

İBB tarafından yapılan açıklamada; İmamoğlu’nun İBB Başkanlık mazbatasının 6 Mayıs 2019’da iptal edilmesi ardından inceleme başlatıldığı belirtilerek; “İnceleme 2012-2019 yılları arasındaki işlemleri kapsamaktaydı. Buna rağmen incelemenin fiilen, İmamoğlu’nun görev yaptığı 2014-2019 dönemine ilişkin sınırlı tutulması dikkat çekti. Bir müfettiş ile 16-20 arasında değişen heyet tarafından yapılan incelemede, on binlerce evrak üzerinde toplam 10 bin 451 işlem araştırıldı. Sonuçta, İmamoğlu’nun görevde olmadığı tarihlerde yapılan bir işlem için dahi soruşturma kararı verildi. Çok sayıda hukuki dayanaktan yoksunluk içerdiği belirtilen soruşturmaları yürüten Müfettiş Arif Yıldırım’ın, AK Parti’den milletvekili adayı olması da dikkat çekici bulundu” denildi.

27 SORUŞTURMA AÇILDI

Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart seçimlerinde kazandığı İBB Başkanlığının, Yüksek Seçim Kurulu tarafından, 6 Mayıs 2019 günü iptal edilmesinin ardından İçişleri Bakanlığının, bir müfettiş ve 20 civarında araştırmacıyı Beylikdüzü Belediyesi’ne gönderdiği hatırlatılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “2015 seçimlerinde AK Partiden Mersin Milletvekili adayı olduğu anlaşılan Müfettiş Arif Yıldırım ve başkanlık ettiği araştırmacılar altı ay boyunca çalıştılar. Müfettiş ve yardımcıları, Beylikdüzü Belediyesi’nde 5.033 ruhsat, 2.893 iskan belgesi, 685 ihale ve 1.840 doğrudan temin dosyası olmak üzere 10 bin 451 iş ve işlemi inceledi. Onbinlerce evrak üzerinde yapılan derin çalışmalar sonrasında, ortaya zorlama bulunan 27 soruşturma çıktı. Soruşturmaların 25’i ihale iş ve işlemlerinden 2’si ise imar konularından açıldı.”

“GÖREVDE OLMADIĞI DÖNEMDEN BİLE SORUŞTURMA VAR”

İmamoğlu hakkında açılan soruşturmaların, çok sayıda hukuki dayanaktan yoksunluk içerdiği dile getirilen açıklamada; “Ancak bir tanesi ise görev dönemini bile kapsamıyor. 20 Mayıs 2019 tarihinde yapılan bir satın alma işiyle ilgili, hakkında soruşturma açılması izin verilen İmamoğlu, o tarihte resmi hiçbir görevde bulunmuyordu. Çünkü İmamoğlu, 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimde İBB Başkanı oldu ve Beylikdüzü Belediye Başkanlığı görevi sona erdi. Bu seçimin 6 Mayıs’ta iptal edilmesiyle birlikte, İBB Başkanlığı görevinden de ayrılan İmamoğlu, 23 Haziran’da tekrar seçilene kadar hiçbir görevde bulunmadı. Buna rağmen Beylikdüzü Belediyesi’nde, 31 Mart seçiminden 2.5 ay sonra yapılan bir işlem hakkında İmamoğlu’na ‘görevi ihmal’ iddiasıyla soruşturmaya hükmedildi” denildi.

“ÇOK SAYIDA HUKUKİ SORUN GÖZE ÇARPIYOR”

İmamoğlu ile ilgili verilen 27 soruşturma izninde çok sayıda hukuki sorunun dikkat çektiğinin altı çizilen açıklamada şu bilgiler verildi; “25 konuda soruşturma açılan ihale işlemleriyle ilgili olarak İmamoğlu, ilgili yasaya göre “Harcama Yetkilisi” ve “İhale Yetkilisi” olmamasına rağmen, gerçek dışı beyanla, “yetkisini devreden” kişi kabul edilerek soruşturuluyor. İmamoğlu, ‘ifade istem yazısına’ verdiği yanıtta, yetkilisi olmadığı bir konuda, nasıl bir mevzuata aykırılık gerçekleştirmiş olabileceğinin açıklanmasını istedi. Buna rağmen, soruşturma izni verilen kararda, “….ifadesinde yetki devrinde bulunduğunu ifade etmiş ise de…” şeklinde gerçekdışı beyan üretildiği görüldü.

Bir başka sorun ise yasaya aykırı olarak, bilirkişi görevlendirilmesi ve bilirkişi raporlarının İmamoğlu’na bildirilerek yanıtlarının alınmaması oldu. Bu yolla İmamoğlu’nun savunma hakkı kısıtlandı.”

“DANIŞTAY’A İTİRAZ EDİLDİ”

YSK’nın, İstanbul seçimlerinin iptali kararı sonrasında “özel inceleme” olarak başlayan ve 2012-2019 yılları arasını kapsamasına rağmen özellikle ve de fiilen 2014-2019 arasına odaklanan incelemenin 6 ay sürdüğü belirtilen açıklamada; “Bu soruşturma izinlerinin verilmesine dair İçişleri Bakanlığı kararına karşı İmamoğlu, hukuki haklarını kullanarak, süresi içerisinde Danıştay’a itirazda bulundu” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir