Gündem

Corona virüsü sivrisinekle bulaşır mı?

Yaz aylarının gelmesi ve sıcakların artması ile birlikte birçok yerde sivrisinek ve diğer uçucu böcekler tekrar yaşamımızın ortak bir parçası oldu. Corona salgını nedeniyle bu sinek ve böceklerin vücudumuza konması virüs bulaşır mı sorularını beraberinde getirirken, insanoğlunun bundan korunması bir hayli zor gibi görünüyor.

Komşularımızdan uzak dursak bile, Corona virüslü bir kimsenin kanını içmeden gelen bir sivrisinek vücudumuza temas ederse… En kötüsü, aynı hortum ile direk bizimde damarlarımızdan kan çekmeyi başarırsa Corona bulaştırır mı? Ya da bunu sadece sivrisineklerle ya da diğer uçucu böceklerle sınırlamayalım. Öğreğin bir sokak köpeği gördüğünüz ve sevdiniz. Ama ya sizden hemen önce Corona virüslü bir kimse o köpeği sevmişse? Köpeğin tüyünden Corona bulaşır mı acaba?

SİVRİSİNEKLERİN VİRÜS TAŞIMASI

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da nörolojik hastalıklara sebep olan Nil Virüsü ortaya çıktı. Genelde yaz aylarında görülen Nil virüsü Avcılar’da 4 kişide görüldü. Doktorlar bu virüsün sivrisineklerle bulaştığını söyledi. Sivrisineklerin virüs taşıma özelliğinin olması, Corona’nın da sinekler vasıtasıyla taşınabilir mi sorusunu akla getirdi. Hemen rahatlatacak cevabını verelim.

CORONA SİVRİSİNEK İLE BULAŞMAZ

Corona sivrisinekler aracılığı ile bir başka kimseye bulaşmaz. Yeni Coronavirüs sivrisinek ısırığı ile de kimseye bulaşmaz. Bugüne kadar aksini gösteren herhangi bir bilgi ya da kanıt yoktur. Yeni Koronavirüs, enfekte olmuş bir kişinin öksürmesi ya da hapşırması ile ortaya çıkan damlacıklarla yayılan solunum bir virüsüdür.

CORONAVİRÜS KEDİ VE KÖPEKLERE BULAŞIR MI?

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda Yeni Tip Corona (Covid-19) virüsünün kedi ve köpeklere bulaştığına dair bir kanıt elde edilememiştir. Ama yine de uzmanlar, evcil hayvanlarımızı kalabalık olan alanlara çıkarmamamız gerektiğinin altını vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir