Gündem

Maske zorunluluğu artarak devam ediyor! O ilçede kısıtlamaya dâhil edildi! Hangi illerde maske zorunluluğu var?

Türkiye’de 23 ilde uygulanan maske takma zorunluluğuna son olarak Çanakkale’nin Bozcaada ilçesi de eklendi. Konuyla ilgili açıklama Bozcaada İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’ndan geldi. Yapılan açıklamada koronavirüs sebebiyle yeni düzenlemelere gidildiği belirtildi.

PARA CEZASI VAR

Salgın sebebiyle 23 ilin dışında Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde de maske takma zorunl8uluğu bulunuyor. Buna göre 18 Mayıs Pazartesi günü itibariyle maske takmadan sokağa çıkan vatandaşlara idari para cezası uygulanacak.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMANIN CEZASI NE KADAR?

Maskesiz sokağa çıkan vatandaşlara para cezası uygulanacak. Buna göre belirtilen önlemleri ihlal edenler, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesine göre maskesiz bir şekidle sokakta dolaşan vatandaşlara idari para cezası kesileceği ifade edildi. Konuya ilişkin Hıfzıssıhha Kanunu Madde 282’ye göre, “Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, 250 TL’den 1000 TL’ye kadar idarî para cezası verilir” ifadesi kullanıldı.

Maske zorunluluğu artarak devam ediyor! O ilçede kısıtlamaya dâhil edildi! Hangi illerde maske zorunluluğu var?

HANGİ İLLERDE MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU VAR?

Koronavirüs salgınıyla mücadele ettiğimiz şu dönemlerde farklı tedbirler ve önlemler alınmaya devam ediyor. Son olarak bazı illerimizde maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı. Bu kapsamda, ülkemizde 23 ilde maske takma zorunluluğu getirildi. İşte o iller şu şekilde:

 1. Adıyaman
 2. Afyonkarahisar
 3. Aydın
 4. Balıkesir
 5. Bartın
 6. Denizli
 7. Düzce
 8. Kastamonu
 9. Muğla
 10. Uşak
 11. Rize
 12. Karabük
 13. Kayseri
 14. Sakarya
 15. Siirt
 16. Tunceli
 17. Kırıkkale
 18. Kırklareli
 19. Burdur
 20. Konya
 21. Kahramanmaraş
 22. Gaziantep
 23. Amasya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir