Gündem

İkinci el ve sıfır araba fiyatları düşer mi? ÖTV indirimi gelir mi?

İkinci el araçlar olabildiğince yükseldi. Hatta bazı ikinci el araçlar sıfırından daha pahalı bir fiyata sunuluyor. Bunun en büyük etkeni olarak ise, stoklarda sıfır araçların azalması gösteriliyor. Dolar ve Euro kurlarında ki anormal artışlar sıfır otomobillerin fiyatının armasında neden olacak. Sıfır araçların artması ise haliyle ikinci el piyasasının da artmasına neden olacak.

İkinci el araba fiyatlarının düşmesini beklemek hayalcilik olur. Peki, İkinci el araç fiyatları ne olacak? Araç almak için doğru zaman mı? Önümüzdeki günlerde otomobil fiyatlarında ne gibi hareketler bekleniyor? İkinci el otomobil fiyatları artacak mı? ÖTV indirimi gelir mi? Sıfır araç fiyatları nasıl etkilenecek? Markalar bu süreçte indirime gider mi, kampanya yapar mı? Tüm bu soruların yanıtını aşağıda verdiğimiz videonun içeriğinde bulabilirsiniz.

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Türkiye’de ÖTV olmasa sadece KDV ile yılda 2.5 milyondan fazla araç satılacağını söyledi.

ÖTV indirimi 2020 yılında ne zaman gelecek? Otomobil için ÖTV indirimi bu yıl olacak mı? gibi soruların yanıtları tüm indirim bekleyen vatandaşlar tarafından merak ediliyor. ÖTV indiriminin yıl ortasına doğru yapılabileceği belirtiliyor, ÖTV indirimi yapılması sonrasında ikinci el araba fiyatlarının gerçek eder fiyatlarına geleceği düşünülüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, herkesin merakla beklediği 2020 ÖTV indirim kararı üzerinde çalışma yürütüldüğü müjdesini vermişti. Otomobil piyasasını büyük ölçüde canlandırması beklenen kararın bu yıl ortasına kadar çıkması bekleniyor.

ÖTV İNDİRİMİ NE ZAMAN YAPILACAK?

ÖTV indiriminin yıl ortasına doğru yapılabileceğine işaret edilerek,, ÖTV indirimi yapılması sonrasında ikinci el araba fiyatlarının gerçek eder fiyatlarına geleceği belirtildi.

ENGELLİ VATANDAŞLAR KARARI ÇIKTI

ÖTV indiriminde ilk adım 2020 engelli indirimiyle başladı. Resmi gazetede yayınlanan haberde; Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde belirtilen yüzde 22.8’lik artış nedeniyle vatandaşların 247.000 kadar alınmayan ÖTV, 303.200 TL yükseltildi. ÖTV ve KDV dahil 303.200 TL’ye kadar ÖTV alınmayacak.Bu karar sonrası 2020 otomobil ÖTV indirimi geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir