Gündem

Koronavirüste ikinci dalga mı geliyor? Bilim Kurulu'ndan flaş açıklama!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, NTV’nin canlı yayınına katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Kontrollü sosyal hayatta nasıl davranılması gerektiğini açıklayan Özlü, ilk hedefin salgında birinci dalgayı atlatmak olduğunu belirtti.

BAYRAM SONU BİRİNCİ DALGA BİTEBİLİR

Tedbirlere uyulduğu takdirde bayram sonu birinci dalganın bitebileceğini belirten Özlü, açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

“Türkiye için en yoğunlaşmamız gereken, ilk dalgayı sonlandırmak. Birinci dalgada duraklama gibi geri dönme gibi risk olabilir. Böyle giderse bayram sonu itibarıyla birinci dalgayı atlatmış olabiliriz”

Koronavirüste ikinci dalga mı geliyor? Bilim Kurulu'ndan flaş açıklama!

GÜNLÜK DALGALANMALAR OLDU

Özlü, Ramazan Bayramı’nda beklenmedik bir kalabalık oluşması durumunda salgının yeniden uzayabileceğini belirterek, alınan tedbirlere harfiyen uyulması gerektiğinin altını çizdi. Özlü, günlük dalgalanmaların olduğunu ancak bunların makul düzeyde değerlendirildiğini, “Ama gördüğüm kadarıyla bugüne kadar kontrollü sosyal yaşama geçiş döneminde de önemli ölçüde bir geriye dönüş olmadı. Günlük dalgalanmalar oldu; ama bunlar makul düzeyde öngörülebilir düzeyde kaldı” şeklinde ifade etti.

İKİNCİ DALGA KONUSUNDA DAHA BAŞARILI OLABİLİRİZ

Prof. Özlü, bazı ülkelerde yeniden ikinci dalganın görüldüğünü hatırlatarak, Türkiye’nin ikinci dalgada daha kontrollü olabileceğini şu sözlerle ifade etti:

“İkinci dalga konusunda biz birinci dalgaya göre daha donanımlı, daha deneyimliyiz, daha başarılı olacağımıza inanıyorum. Çünkü virüsü tanıdık, onunla başa çıkabileceğimizi biliyoruz, aldığımız tedbirlerin işe yaradığını gördük, virüsü yenebileceğimizi gördük. Dolayısıyla ikinci dalga konusunda, elbette böyle bir olasılık var; ama onun kontrolü daha kolay olabilecektir diye düşünüyorum”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir