Gündem

Maske yasakları artıyor! Yasağa bir il ve 30 ilçesi de dâhil edildi!

Türkiye genelinde yavaş yavaş normalleşme adımlarının atılması üzerine salgının yeniden artmaması adına bazı illerimizde sokağa maskesiz çıkma yasaklandı. Koronavirüs sebebiyle maskesiz çıkmanın yasaklandığı son il İzmir olarak açıklandı.

İL GENELİ VE 30 İLÇEDE YASKA GEÇERLİ

Karar İzmir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alındı. İzmir ilinin genelinde ve 30 ilçesinde uygulanacak yasak kapsamında artık vatandaşlar sokağa maskesiz olarak çıkamayacak.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

İzmir Valiliği’nin yapmış olduğu açıklamada “İlimiz İl Hıfzıssıhha Kurulu,1593 sayılı “Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 23. Maddesinde toplanarak; İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca aşağıdaki ek kararlar alınmıştır.” ifadesi kullandı.

Maske yasakları artıyor! Yasağa bir il ve 30 ilçesi de dâhil edildi!

ADLİ İŞLEM YAPILACAK

Maskesiz çıkanlara adli cezanın uygulanacağını ifade eden İzmir Valiliği, açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

“İlimizin tüm ilçelerinde, koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla daha önce alınmış kararlara ilave olarak ekte bulunan cadde ve alanlarda ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımının zorunlu hale getirilmesine, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur”

HANGİ İLLERDE MASKESİZ ÇIKMAK YASAK?

Salgın sebebiyle maskesiz çıkmanın yasak olduğu iller şu şekilde:

“Şanlıurfa, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Uşak, Rize, Karabük, Kayseri, Sakarya, Siirt, Tunceli, Kırıkkale, Kırklareli, Isparta, Burdur, Konya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Gümüşhane, Bolu, Amasya, Kocaeli ve İzmir”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir