Genel

Antalya'da Afrika sıcaklıkları hakim!

Özellikle Adana ve Antalya’da 3 gündür Afrika sıcakları hakim. Nem oranının yüzde 50’leri bulurken termometreler 40 dereceyi gösterdi. Nem oranının fazlalaşması ile de hissedilen sıcaklık  47 dereceyi buldu. 

Akdeniz’de hakim olan bunaltıcı sıcaklıkların hafta sonuna kadar devam edeceğini bildiren Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hafta sonu Antalya’da sıcaklıkların mevsim normallerine dönceğini belirtti. 

Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımının etkisini sürdürdüğü Antalya’da, saat 15.30’de hava sıcaklığı 37.3 derece ölçüldü. Antalya Meteoroloji 4’üncü Bölge Müdürlüğü verilerine göre kentte nem oranı yüzde 12, deniz suyu ise 25 dereceye ulaştı. Araç termometrelerinin 50 dereceyi gösterdiği kentte bazı cadde ve sokaklardaki termometreler ise sıcaklığı 44 derece kaydetti.

Pazar günü 43 derece ölçülen hava sıcaklığı ile 91 yılın mayıs ayı sıcaklık rekorunun kırıldığı Antalya’da, sıcaklıklar 2 gün daha devam edecek. Sıcak havanın yanı sıra Afrika üzerinden taşınan toz kentin üzerini kapladı. Antalya’da öğle saatlerinden sonra gökyüzünü saran toz, zaman zaman güneşin görünümünü engelledi.

Gökyüzündeki toz yoğunluğu kenti çevreleyen Beydağları ile kent silüetinin görüşünü azalttı. Afrika üzerinden taşınan tozun atmosferde konsantrasyonu artırdığı için yeryüzünde görüş mesafesini olumsuz etkilemediği belirtildi. Türkiye’de günlük ortalama yüzey toz konsantrasyonunun en fazla ölçüldüğü il Antalya oldu.

Meteoroloji 4’üncü Bölge Müdürlüğü’nün verilerine göre Antalya’da yüzey toz konsantrasyonu 485 metreküp ölçüldü. Antalya’yı sırasıyla 202 metreküple Mardin, 192 metreküple Siirt takip etti. Yüzey toz konsantrasyonu İstanbul’da 22, Ankara’da 100, İzmir de ise 89 metreküp kaydedildi. Toz taşınımının Perşembe günü beklenen serin ve yağışlı hava ile birlikte etkisini kaybedeceği belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir