Ekonomi

Yeni mezun ve iş bulamayan gençlere sevindirici haber! 2 yıl boyunca ücretsiz yararlanabilecekler!

10 Mart tarihinden itibaren ülkemizde etkili olan koronavirüs pek çok değişimi de bir arada yaşanmasına sebep oldu. Eğitim ve öğretim yılının artık evden devam etmesi birçok velilerin ve öğrencilerin akıllarında soru işareti bırakmıştı. Normalleşme adımlarının atılmasının ardından okullar açılacak mı sorusunun sorulmasına sebep oldu. Konuyla ilgili açıklama Erdoğan’dan geldi ve okulların artık bu dönem açılmayacağı ifade edildi. Mezun olacak öğrenciler ise sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanacaklarını araştırıyor.

2 YIL BOYUNCA YARARLANABİLECEKLER

2008 yılında yapılan 5510 sayılı kanun kapsamında 8 yaşından küçük olan tüm vatandaşlar, sağlık hizmetlerinden koşulsuz bir şekilde yararlanabiliyor. Lise ve dengi okullarında okuyan öğrenciler 20, üniversitede eğitim görenler ise 25 yaşına karar bu hizmetten yararlanabiliyor. Bu kapsamda mezun olup, iş bulamayan vatandaşlar 31 Aralık 2020 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden koşulsuz yararlanabilecek. Kişiler mezun olmuş 2 yılı doldurmuş ve henüz iş bulamamış olsalar bile bu yıl sonuna kadar hizmetten faydalanabilecekler. Bu durumda prim borçları birikmeye devam edecek.

Yeni mezun ve iş bulamayan gençlere sevindirici haber! 2 yıl boyunca ücretsiz yararlanabilecekler!

MEZUNİYET TARİHİNDEN İTİBAREN BAŞLIYOR

Mezunların 2 yıl boyunca yararlanabileceği hizmet, mezun oldukları tarihten itibaren başlıyor. Örnek vermek gerekirse 1 Eylül 1998 doğumlu olan bir genç 15 Ağustos 2020 tarihinde üniversiteden mezun olursa, hiçbir işe girmemiş olsa bile 15 Ağustos 2022 tarihine kadar bu hizmetten yararlanabiliyor olacak. 15 Ağustos 2022 tarihinde GSS prim ödeme yükümlülüğü başlayacak. Kişiler bu süreç içerisinde yüksek lisans eğitimine katılmaya karar verirse, 25 yaşını doldurana kadar 15 Ağustos 2023 tarihine kadar GSS ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir