Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk defa açıkladı! Normalleşme süreci hakkında önemli açıklama!

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahreettin Koca ve beraberindekiler katıldı. Ayrıca hastane açılışına Japonya Başbakanı Şinzo Abe de video konferans yöntemiyle katıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN NORMALLEŞME SÜRECİ AÇIKLAMASI

Normalleşme süreci ile ilgili olarak açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Normalleşme ile ilgili adımları atarken de tedbirleri asla elden bırakmıyoruz. Kendi ihtiyaçlarımızın yanı sıra şu anda kesin rakamı söylüyorum, 82 ülkeye tıbbi malzeme ve maske gönderdik.” dedi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemiz, milletimiz ve güzel İstanbulumuz için hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Japonya Başbakanı Abe’ye açılışa iştirak ettiği için ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Bu muhteşem eserin inşasında katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum. Geçmişte de çok önemli projelere birlikte imza attık.

Hastanenin adının iki ülkenin işbirliğine yaraşır bir şekilde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olarak belirledik. Bugün köklü ve çok boyutlu Türk-Japon dostluğuna yeni bir halka daha ekliyoruz.

Bu eser Kovid-19 salgını ile mücadelemizde de kritik bir eser olacaktır. Günlük 35 bin ayakta hasta alınacak. 500 özellikli ameliyat yapılabilecek.

Milletimizle beraber İstanbul Havalimanı ile yakınlığı ile yabancı misafirlerimize de hizmet verecektir. Bu, şu demektir artık İstanbul uluslararası bir sağlık merkezi haline gelmiştir.

82 ÜLKEYE YARDIM VE MASKE GÖNDERİLDİ

Sağlık sistemlerinin çöktüğü bir dönemde Türkiye ve Japonya örnek teşkil etmekte. Nitekim dün itibari ile günlük vaka sayımızı binin altına düşürdük. Normalleşme ile ilgili adımları atarken de tedbirleri asla elden bırakmıyoruz. Kendi ihtiyaçlarımızın yanı sıra şu anda kesin rakamı söylüyorum, 82 ülkeye tıbbi malzeme ve maske gönderdik.

Japonya Başbakanı Abe’nin açıklamalarından satır başları:

Geçen gün sayın Erdoğan ile telefon görüşmesini gerçekleştirdikten sonra çok ara vermeden tekrar görüşebildiğim için çok mutluyum.

Sayın Erdoğan’ın bu nazik daveti bana bundan 7 yıl önce katıldığım Marmaray açılış törenini hatırlattı.

Küresel sorun olan koronavirüs salgını nedeniyle maalesef bugün orada olmam mümkün olmadı ama ne kadar uzakta olursam olayım benim kalbim sayın Erdoğan ve Türk halkı ile beraberdir.

Bu hayırlı girişimde emeği geçen herkese minnetlerim ve en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Koronavirüs salgını nedeniyle öngörülenden daha erken bir tarihte açıldığını biliyorum. Böylece bir Japon firmamızın da katkıda bulunmasını büyük bir sevinçle karşılıyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen gün bu hastaneyi Çam ve Sakura hastanesi olarak adlandırmıştır. Bu hastanenin İstanbul halkına sonsuza dek sağlık ve esenlik getirmesini diliyorum.

Türkiye Erdoğan’ın güçlü önderliğinde koronavirüsle mücadele etti. Türkiye’ye derin saygı duyuyorum. Japonya’da geliştirilen ve koronavirüs olarak bir umut olabilecek ilaçtan Avian ilacından bahsedersek bu ilacı Türkiye’ye de bağışlıyoruz.

Durum sakinleşince ikili ilişkilerimizi daha da güçlendirmeye birlikte çalışacağız. Türkiye ile bir çok alanda iş birliği yapabiliriz.

Açılışta kürsüye gelen Bakan Koca şu ifadeleri kullandı:

Bu tesisler içinde şehir hastaneleri modern donanımları bakımından önemli bir yer tutmaktadır. Başakşehir hastanesi ile birlikte 11’nci şehir hastanemizi hizmete alıyoruz.

Kovid-19 salgını ile mücadele zamanında bu yatırımların ne kadar önemli olduğunu hep birlikte görmüş olduk. Hastalık hastanelerimizde yoğunluk olmadan kontrol altına alınmıştır.

Sağlık altyapımız nedeniyle yoğun bakım sıkıntısı çekmedik.

Kaliteli sağlık hizmetleri ile ülkemizi uluslararası sağlık bakımında önemli bir konuma getirecektir. Sağlık turizminde önde olan her ülkeden hemen hemen daha iyi bir altyapıya sahibiz. Türkiye dünyaya sağlık hizmeti sunmaya taliptir.

Bugüne kadar doktorundan hasta bakıcısına kadar zorluklara göğüs gören sağlık personelimiz bu yeni mekanlara yeni bir ruh verecektir. Bu düzeyde fedakar sağlık personeline dünyada pek az ülke sahiptir.

Her geçen gün güçlenen sağlık sektörümüz Türkiye’nin adını dünyaya sağlık ülkesi olarak yazdıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir