Ekonomi

Başvuru şartlarını taşıyanlara tek seferlik 801 TL destek veriliyor! 5 yıl içinde alabilirsiniz!

Vefat eden vatandaşların yakınlarına SGK tarafından maddi destek veriliyor. Sadece tek seferlik verilen bu yardımın ne zaman ve nasıl alınacağı merak konusu. Cenaze masrafları işçin verilen desteği kimler alabilir? 801 TL’lik desteğin şartları nelerdir? Cenaze yardım tutarı değişiyor mu?

CENAZE YARDIM TUTARI NE KADAR?

Vatandaşlara verilen cenaze yardım tutarı, her yıl TÜİK verilerine göre düzenlenmekte ve belirlenmektedir. Geçtiğimi yıl 716 TL olan yardım, bu yıl 801 TL olarak belirtildi. Buna göre gerekli şartları taşıyan ve başvuruda bulunan vatandaşlar, 801 TL’lik nakdi destek alabilecek.

KİMLER DESTKE YARDIMINA BAŞVURABİLİR?

SGK’nın vermiş olduğu cenaze yardımına kimlerin başvuruda bulunabileceği de merak konusu oldu. Bu destek yardımından yararlanılması için, vefat ede kişilerin sigortalı olması son derece önemli bir nokta. Başvuruda bulunabilecek kişilerin yakınlığı şu şekilde ifade edilmektedir:

  • Nikâhlı eşi
  • Eşi yoksa nüfusuna kayıtlı çocukları
  • Çocuk yoksa anne ve baba
  • Anne ve baba yoksa kardeşler (Kardeşler arasında eşit olarak dağıtım sağlanır)

Birinci derecede yakını olmayan kişiler için masraf yapan yakınlar bu yardımdan yararlanmak için cenaze giderlerini belgelemesi gerekiyor.

Başvuru şartlarını taşıyanlara tek seferlik 801 TL destek veriliyor! 5 yıl içinde alabilirsiniz!

CENAZE YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

SGK’nın vermiş olduğu cenaze yardım başvurusundan yararlanmak isteyen kişilerin konuyla ilgili hazırlamış olduğu dilekçeyi Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurması gerekiyor. Kişinin vefatı henüz kütüğe işlenmiş ise, ölüm belgesiyle başvurmak gerekiyor.

Vefat tarihi itibariyle 5 yıl içerisinde ödemeler alınabilmektedir. 5 yıl gerçektik sonra kişilerin bu haktan vazgeçmiş olduğu kabul edilir ve başvuru yapılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir