Gündem

Bakanlık Duyurdu: 28 Mayıs'ta Yeniden Hizmete Giriyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklamalarında normalleşme süreci hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Karaismailoğlu açıklamalarında açıklamalarında normalleşme sürecinde yüksek hızlı trenler 28 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde toplam 16 sefer yapacağını ifade etti. 

28 MAYIS’TA YENİDEN HİZMET 

Konu ile ilgili olarak Bakan Karaismailoğlu açıklamalarının devamında 28 Mayıs’ta hatlardaki seferleri sosyal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek başlatılacağını belirtti ve sadece internet üzerinden bilet satışı yapılabileceğini ve bilet satışlarının HES (Hayat Eve Sığar) kodu ile gerçekleştirileceğini vurguladı.

Bakanlık Duyurdu: 28 Mayıs'ta Yeniden Hizmete Giriyor

Açıklamalarında Marmaray ve Başkentray gibi şehir içi hatların da bu süreçte seferleri durdurmadıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu yavaş yavaş sefer sayılarının artırılacağını, Konvansiyonel ve Yüksek Hızlı Tren Hatları’nda da sefer hazırlıklarını başlattıklarını vurguladı.

HES KODU OLMAYANLARA BİLET SATILMAYACAK

Konu ile ilgili olarak Bakan Karaismailoğlu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Bakanlık Duyurdu: 28 Mayıs'ta Yeniden Hizmete Giriyor

“Yüksek Hızlı Trenlerin biletlerinin satışına Ramazan Bayramının ikinci günü başlanacak. Ancak tren biletleri öncelikle temassız olarak mobil uygulama/internet sitesinden ya da gişelerden satın alınabilecek. Çağrı merkezi ve acentelerden bilet satışı yapılmayacak. Bilet satış işlemleri yolcuların Covid-19 ile ilgili durumlarını tetkik etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı bilişim sistemleri veri tabanı üzerinden HES (Hayat Eve Sığar) kodu ile gerçekleştirilecek. Sağlık otoritelerinin seyahat engeli koyduğu veya HES kodu alamayan kişilere bilet satışı yapılmayacak.

Bakanlık Duyurdu: 28 Mayıs'ta Yeniden Hizmete Giriyor

KISITLAMASI OLANLARA BİLET SATIŞI YOK

Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 65 yaş üstü ile 20 yaş altı yaş grupları için ilgili makamlardan onaylı Seyahat İzin Belgesi zorunlu olacak. Kontrol sırasında bu belgeyi ibraz edemeyenlerin seyahatleri iptal edilecek ve bilet ücretleri iade edilmeyecek. Yolcuların gara gelmelerinden trene binmelerine kadar ki süreçte de sosyal mesafeyi korumaları amacıyla ilgili personel tarafından denetlenmeleri sağlanacak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir