Gündem

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Dileyen Evinde Bayram Namazını, Dileyen Kuşluk Namazını Kılabilir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bayram namazı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ali Erbaş açıklamalarında mübarek Ramazan ayının son gününde olunduğunu hatırlatarak “Rahmet mevsimiyle vedalaşmanın hüznünü yaşıyoruz” dedi. Ayrıca Ali Erbaş corona virüsü nedeniyle bayram namazının camilerde kılınamayacağını vurguladı.

Açıklamalarında dileyenin evinde bayram namazını kılabileceğini belirten Ali Erbaş dileyenin ise nafile niyetiyle iki ya da dört rekat kuşluk namazı kılabileceğini ifade etti. 

“İNSAN SAĞLIĞI VE HAYATINI HER ŞEYDEN DAHA ÖNEMLİDİR”

Konu ile ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın açıklamaları şöyle oldu:

“Şüphesiz bu heyecanın başlangıç vakti de bayram namazıdır. Ancak hepimizin bildiği gibi bir salgın sebebiyle zor ve çok hassas zamanlardan geçmekteyiz. Bu sebeple üzülerek ifade etmeliyim ki; camilerimizde bayram namazı kılamayacağız. Çünkü yüce dinimiz İslam’a göre insan hayatı ve sağlığı her şeyden daha önemli ve daha önceliklidir.

“BAYRAM HUTBESİ İRAD EDECEĞİM”

Ancak camilerimizden uzak kalmanın hüznünü bir nebze azaltmak maksadıyla, bayramın ilk gününde her ilimizin kendi bayram namazı vaktinde, minarelerimizden bayram günlerinin şiârından olan tekbirler yükselecektir. Bayramın gerçek manasını anlamaya, yüreklerimizi aynı duyguda buluşturmaya ve beraberce daha güzel bir hayat inşa etmeye dair Ankara’da bayram hutbesi irad edeceğim inşallah.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Dileyen Evinde Bayram Namazını, Dileyen Kuşluk Namazını Kılabilir

“TÜM HAZIRLIKLARIMIZI YAPALIM”

Dolayısıyla mevcut şartlarda bayram coşkusunu en güzel şekilde yaşayabilmek için evlerimizde aile fertlerimiz ve özellikle çocuklarımızla beraber tıpkı önceki bayramlarda olduğu gibi tüm hazırlıklarımızı yapalım. Sabah namazının ardından güneşin yükseldiği bayram namazı vaktine kadar heyecanla, dualarla, zikirlerle bekleyelim. Minarelerden okunan tekbirlere eşlik ederek bayram sevincine ve coşkusuna katılalım.

“DİLEYEN EVİNDE NAMAZINI KILABİLİR”

Diyanet TV’nin ve birçok televizyon kanalının sabah 6’dan itibaren canlı yayınlayacağı bayram hutbesini dinleyelim. Dileyen evinde bayram namazını, dileyen de nafile niyetiyle iki ya da dört rekat kuşluk namazı kılabilir. Böylece bayram namazı vaktinin bereketinden ve bayramın güzelliğinden ailemizle beraber en iyi şekilde istifade edelim.

Şimdiden bayramınızı tebrik ediyor, bu bayramın hüzünlü gönüllerin sevince dönüşmesine vesile olmasını yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir