Gündem

Resmi Gazete'de Yayımlandı: Yeni Geliştirilmiş Güvenlik Sistemi ! Her Araç İçin Zorunlu Olacak

Trafik kazaları, trafik kazalarındaki yaralanmalar ve ölümlerin önüne geçebilmek için araçlara zorunlu yeni geliştirilmiş güvenlik sistemi getiriliyor. Resmi Gazete’de yayımlanan karar kapsamında M, N, O sınıfı yeni araçlarda yeni geliştirilmiş güvenlik sistemi zorunlu olacak. 

BULUNMASI ZORUNLU GÜVENLİK SİSTEMLERİ

Yayımlanan kararda yeni güvenlik sistemleri ve tanımları 2022 yılının Temmuz ayında yürürlüğe gireceği İfade edildi. Buna göre araçlarda bulunması zorunlu olacak başlıca güvenlik sistemleri şöyle belirtildi:

Resmi Gazete'de Yayımlandı: Yeni Geliştirilmiş Güvenlik Sistemi ! Her Araç İçin Zorunlu Olacak

-Acil durum şeritte tutma sistemi: Sürücünün şerit veya yol sınırına göre aracı güvenli bir pozisyonda tutmasına yardımcı olan sistem.

-Acil duruş sinyali: Aracın arkasındaki diğer yol kullanıcılarına, araca geçerli yol koşullarına göre yüksek bir geciktirme kuvveti (frenleme gibi) uygulandığını belirten ışıklı sinyal fonksiyonu.

-Akıllı hız desteği: Sürücünün yol ortamına uygun hızı korumasına yardımcı olan sistem.

Resmi Gazete'de Yayımlandı: Yeni Geliştirilmiş Güvenlik Sistemi ! Her Araç İçin Zorunlu Olacak

ALKOL KİLİDİ

-Alkol kilidi kurulum ön hazırlığı: Motorlu araçlarda satış sonrası alkol kilitleme cihazlarının takılmasını kolaylaştıran standart bir ara yüz.

-Gelişmiş acil frenleme sistemi: Ani çarpışmaları otomatik olarak algılayarak aracı yavaşlatmak için frenleme sistemini harekete geçirebilen sistem.

-Gelişmiş sürücü dikkat dağınıklığı uyarısı: Sürücünün dikkati dağıldığında uyaran sistem Geri manevrada algılama: Sürücüye geri manevra yaparken arabanın arkasındaki insanlara ve nesnelere çarpmasını engellemek için uyaran sistem. 

-Lastik basınç izleme sistemi: Sürücüye lastik basıncı ile ilgili bilgileri paylaşan, araca takılı sistem.Olay veri kaydedicisi: Trafik kazalarındaki çarpışmaların tüm aşamalarını kaydeden ve depolayan sistem Şeritten ayrılma uyarı sistemi: Araç sürücüsünü, kullandığı şeritten ayrılması durumunda uyaran sistemdir. 

Resmi Gazete'de Yayımlandı: Yeni Geliştirilmiş Güvenlik Sistemi ! Her Araç İçin Zorunlu Olacak

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA YAPILDI

Bu konu hakkında Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada “Motorlu Araçlar ve Römorkları ile Bunlar için Tasarlanan Aksam, Sistem ve Ayrı Teknik Ünitelerin Genel Güvenliği ve Korunmasız Karayolu Kullanıcılarının ve Yolcuların Korunması ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandığı ifade edildi.

ARAÇLARIN SINIFLARI

Araçlardaki M, N ve O sınıfı ne anlama geliyor? İşte detaylar:

M Sınıfı: En az dört tekerlekli ve yolcu taşımasında kullanılan motorlu araçlardır.

N Sınıfı: En az dört tekerlekli ve yük taşımasında kullanılan motorlu araçlardır.

O Sınıfı: Bir motorlu araç tarafından çekilen römork veya yarı römork motorsuz yük taşıma araçlarıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir