Gündem

Yapay Zeka Türkiye'deki Salgının Bitimi İçin Tarih Verdi

Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Veri Destekli İnovasyon Laboratuvarı (Data-Driven Innovation Lab) yapay zeka ve modelleme geliştirdi. Bu yapay zeka kullanılarak ülkelerde corona virüsünün etkisinin ne zaman azalacağı tespit edilmeye çalışıldı.

“REHBER OLARAK KULLANILABİLİR”

Söz konusu kuruluş “Covid-19’un Tahmini Takibi” ismi verilen araştırmada günlük vakalar, ölüm ve diğer tıbbi detaylarla istatistik bilimini ve epidemiyolojik modelleri bir araya getirdi. Bununla birlikte araştırma yapan ekip bir açıklama yaparak salgın ile ilgili birçok bilinmez olduğunu ve insan davranışının dinamik yapısının da salgının yayılmasıyla ilgili değişken yaratabileceğini belirtti. Ayrıca ekip tarafından yapılan açıklamada “Bu veriler yüzde 100 net ve kesin değil, sadece mevcut şartlar altında bir öngörü. Bu veriler sadece gerçek geleceği şekillendirmek için harekete geçmek için bir rehber olarak kullanılabilir” ifadelerine yer verildi. 

Yapay Zeka Türkiye'deki Salgının Bitimi İçin Tarih Verdi

“HER BULAŞICI HASTALIĞIN BİR YAŞAM DÖNGÜSÜ VAR”

Ayrıca söz konusu açıklamada “Her bulaşıcı hastalığın bir yaşam döngüsü var. Salgının patlaması, hızla yayılması, yavaşlama hızı ve sona ermesi şeklinde. Fakat salgında bu yaşam döngüleri ülkelere ya da bölgere göre değişiklik gösterebiliyor. Farklı ülkeler aynı anda farklı fazlarda olabiliyor. Örneğin 21 Nisan’da Singapur Başbakanı Hsien-Loong Lee, sokağa çıkma yasaklarını uzatırken İtalya Başbakanı Giuseppe Conte de 4 Mayıs’ta işletmelerin tekrar açılması için plan yaptıklarını açıkladı” ifadeleri kullanıldı.

Yapay Zeka Türkiye'deki Salgının Bitimi İçin Tarih Verdi

120 GÜNLÜK SÜRE VAR 

Singapurlu bilim insanları Türkiye ile ilgili olan öngörülerin 6 Mayıs 2020 tarihine kadarki verilerden alındığını belirterek modellemeye göre Türkiye’de corona virüsü salgınının bitmesi için yaklaşık olarak 120 günlük bir süreye ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Yapay Zeka Türkiye'deki Salgının Bitimi İçin Tarih Verdi

Kamuoyunun kullanımına kapatılan raporda, salgının hangi ülkede kaç gün daha devam edeceği hazırlanan yapay zeka ve modelleme ile belirlendi. Grafikteki dikey çizgide gün bazında değişken yer alırken yatay çizgide ise, “Teoride salgının 7 Mayıs’tan itibaren bitmesi öngörülen gün sayısı” gösterildi. Grafikte Türkiye’nin karşısında 121 gün gösterilirken, değişkenlik gösteren gün sayısında da 5 işaret edildi.

Bu konu hakkında bir grafik hazırlandı. Grafikte Türkiye’de corona virüsü salgınının biteceği tarih olarak 8 Eylül 2020 gösterildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir