Ekonomi

Kredi kartı kullananlar dikkat! Pek çok kişinin düştüğü bu tuzaklar ekonominizi sarsabilir!

Geçtiğimiz yıllarda hemen hemen her ürünü taksitlendirerek alabildiğimiz kredi kartlarında çok gizli tehlikeler var. Aklınıza gelmeyecek pek çok yöntemi kullanan bankalar, ekonomik anlamda ciddi sıkıntı çekmenize sebep olabilir.

PEK ÇOK KİŞİ KREDİ KARTI KULLANIYOR

Artık nakit para taşımak yerine, kredi ya da banka kartı kullanıyoruz. Bankalar da bunun bilincinde olarak kredi kartı kullanmamanız için pek çok avantajı bir arada sunuyor. Ancak taksit, erteleme ve öteleme gibi bizlere çok ilgi çekici gelen bu kampanyalar ciddi sıkıntılara sebep olabilir.

BİLİNÇLİ KREDİ KARTI KULLANMAK GEREKİYOR

Kredi kartı kullanımında büyük sıkıntılar yaşamamak için bilinçli olarak kart kullanmak gerekiyor. Özellikle aylık ödeme geldiği zaman, borcun tamamını ödemek yerine asgari tutarını ödüyorsanız, büyük bir kısır döngünün içinde girdiğinizi belirtebiliriz. Asgari ödeme yapmanız, sürekli faiz ödeyeceğiniz anlamına geliyor. Bütçeniz el veriyorsa, asgari ücret yerine, aylık ücretini ödemeniz sizin için daha avantajlı olacak. Bankalar, kart tutarında asgari ücret ödemesi yapan kullanıcılarını daha çok seviyor. Çünkü asgari ödeme yaparak aylık ödemeyi kurtulabilirsiniz, ancak borcunuzun daha da ilerlediğini tahmin edemeyebilirsiniz.

TAKSİTLENDİRME İŞLEMİ

Özellikle, taksitlendirme ya da öteleme gibi çeşitli cazip tekliflere hemen hemen hepimiz kapılıyoruz. Aylık taksitimizi doğru bir şekilde ödemiş olsak bile bankalar hemen taksitlendirme, bonus ya da erteleme gibi çeşitli kampanyalarla yine karşımıza çıkıyor. Örnek vermek gerekirse, 500 liralık bir alışveriş yaptınız. Bankanızda, ödemenizi kolaylaştırmak adına size bu ödemeyi 5’e bölmeyi teklif ediyor. Aylık 100 lira ödeme yapacağını düşünenlere ne yazık ki kötü bir haberimiz var. Ödeme yaparken, belirli bir ücreti sizden ana para olarak alıyor. Daha sonra aylık olarak taksitlendirdiğiniz ücreti de belirli bir faizle sizden geri alıyor. Bu borcun asgari tutarını ödemek, ne yazık ki borcunuzun ikinci defa faizlenmesine sebep olacak. Faiz dışında KKDF ve BSMf ödemeleri de ekleniyor. bu da 500 liralık yaptığınız alışverişin 650 TL’ye ulaşmasına sebep oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir