Gündem

Askerlik yerleri açıklandı mı? Askerlik yeri sorgulama nasıl yapılır?

Sosyal medya üzerinden askere gidecek binlerce kişi merakla askerlik yerlerinin açıklanıp açıklanmadığını araştırmaya başladı.

Askerlik yerleri belli oldu mu? sorusunun cevabını araştıran askere gidecek adaylar için daha önce MSB’den yapılan duyuruda yer alan bilgilere göre 28 Mayıs 2020 günü e-devlet üzerinden açıklanacağı duyurulmuştu.

Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda  Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 sevk ve celp dönemlerine ilişkin sınıflandırma sonuçları yani askerlik yerleri ve bedelli askerlik sevl bilgileri ile yedek subay ve astsubay askerlik yerleri, 1’nci ve 2’nci grup er ve erbaşların askerlik yerleri açıklanacak.

Askerlik yerleri açıklandı mı? Askerlik yeri sorgulama nasıl yapılır?

ASKERLİK YERLERİ SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Askerlik yerlerinin bugün E devlet üzerinden açıklanacağu duyurulmasının ardından  MSB tarafından erişime açılacak askerlik yerleri sorgulama ekranı aracılığıyla, askere gidecek olan yükümlüler, askerlik yerlerini kolayca öğrenecek.

Askerlik yerleri açıklanır açıklanmaz E-devlet sitesinden yapılan askerlik yeri sorgulama işlemi için TC Kimlik numarası ve e-şifre ile giriş yapabilirsiniz. Askerlik yeri sorgulamak için eğer e-şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden şifre alabilirsiniz. Ardından şifrenizi değiştirerek sisteme girebilirsiniz. 

Askerlik yerleri açıklandı mı? Askerlik yeri sorgulama nasıl yapılır?

E DEVLET ÜZERİNDEN ASKERLİK YERİ SORGULAMASI

E devlete giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan arama kısmına “Milli Savunma Bakanlığı” yazarak arama yaptığınız takirde askerlik yeri sorgulama sayfasına ulaşabileceğiniz gibi e-Hizmetler kısmından da MSB sayfası üzerinden sunulan sayfada askerlik görevini kısa dönem olarak ifa edecek olan askerlerin, “Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama”, uzun dönem olarak askerlik yapacak yükümlülerin ise “Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama” tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

E devlet üzerinden sunulan linke tıklandıktan sonra ekrana gelen “Er Sınıflandırma Sonucu” ve Yedek Subay Sınıflandırma Sonucu” sayfaları aracılığıyla askerlik yapacağınız yeri öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu adımların ardından da Sevk Bilgilendirmesi, Sevk Kişisel Bilgiler, Sevk Başvuru Bilgilendirme ve Sevk Belgesi alınabilecek. Sevk Belgesi, asker adayının yol izinlerinden birliğine teslim olacağı günlere kadar birçok bilgiyi içerir.

E DEVLET ASKERLİK YERLERİ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Askerlik yerleri açıklandı mı? Askerlik yeri sorgulama nasıl yapılır?

SEVK TARİHLERİ HANGİ GÜN, ASKERE NE ZAMAN GİDİLECEK?

Er ve erbaşlar için 1. grup sevk tarihi 5 Haziran 2020 olacak. İlk grup sevk belgesini 1-5 Haziran tarihleri arasında alabilecek.

Haziran grubu bedelli askerler için sevk tarihi ise 20 Haziran 2020 olacak. Bu grup ise 16-20 Haziran tarihleri arasında sevk belgelerini alabilecekler.

Yedek subay ve astsubay adayları, er ve erbaşların ikinci grubu ve ertelenen nisan grubu bedelli askerler için sevk tarihi ise 29 Haziran 2020 olacak. Bu grup içerisinde yer alanların sevk tarihleri ise 25-29 Haziran olacak.

Askerlik yerleri açıklandı mı? Askerlik yeri sorgulama nasıl yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir