Gündem

Yeni dönem resmen başladı! Nasıl hizmet verecekleri belli oldu!

Türkiye, artık 11 Mayıs tarihi itibariyle normalleşme sürecine girdi. Normalleşme adımlarının atılmaya başlamasıyla beraber gözler, atılacak bir sonraki adıma çevrildi. Salgın sonrasında sağlık merkezlerine de yeni kurallar getirildiği açıklandı. Başkan ve Aile Hekimi Dr. Gürsel Özer’den merakla beklenen açıklama geldi.

HASTAMALAR RANDEVUSUZ ALINMAYAN

Dr. Özer, sağlık merkezlerine randevusuz hastaların alınmayacağını duyurarak, gelecek her hastanın ateşinin ölçüleceğini duyurdu. Özer, yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

“Bir müddet daha bu şekilde devam etmek zorundayız. Aile Sağlığı Merkezlerimizde salgın döneminde başlattığımız katı önlemleri uygulamaya devam edeceğiz. Artık hasta kabullerine başlandı ama kayıtlı tüm hastalarımızın iyiliği için yığılma olmaması açısından artık randevusuz hastalar kabul edilmeyecek; bekleme salonlarındaki o kalabalık ortamlara izin verilmeyecek. Bizler aile sağlığı merkezlerimize bir triyaj sistemi başlattık. Kapıda bir hemşire arkadaşımız her gelen hastanın ateşini ölçüyor. Şikâyetini soruyor ve ona göre hekimine yönlendiriyor. Ateşi olan ya da enfeksiyon şüphesi taşıyan hastalarımız kesinlikle diğerleriyle temas ettirilmeden ayrı bir odada muayene edilecekler ve oralar da sürekli dezenfekte edilecek”

SOSYAL MESAFE KENDİLİĞİNDEN OLUŞACAK

Sosyal mesafe kuralının artık her yerde uygulanması gerektiğinin altını çizen Özer, “Hekimin bir hastası ile işi bitmeden kesinlikle içeri başka biri alınmayacak. Bu şekilde zaten sosyal mesafe de kendiliğinden oluşacak” açıklamasını yaptı.

YER SABAH VE AKŞAM ÇAMAŞIR SUYUYLA TEMİZLENECEK

Aile sağlığı merkezlerinde artık hijyen işlemlerinin daha sıkı bir şekilde yapılacağını ifade ederek, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Burası her iki saatte bir, bizim kendi elemanlarımız tarafından temizleniyor. Kapı kolları, çok temas edilen tüm yüzeyler, çamaşır suyu ya da alkol içeren dezenfektanlarla siliniyor. Zemin temizliği de hem belediye ekiplerince, hem bizim elemanlarımız tarafından düzenli olarak yapılıyor. Belediye, üç günde bir geliyor. Ama her gün sabah ve akşam, bizim kendi elemanlarımız da yerleri çamaşır suyu ile siliyor. Hastalar bu dönemde pek çok yeni şey öğrendi aslında. Onların da bu kurallara uyma isteği bizim işimizi çok kolaylaştırdı. Bizim onlara ‘hayır’ dediğimiz şeylerin aslında onların iyiliği için olduğunu anladılar”

AŞI ODALARI DA SÜREKLİ TEMİZLENİYOR

Bebeklik çağı döneminde aşıların kesinlikle aksatılmaması gerektiğini ifade eden uzman doktor, aşı odalarının sürekli olarak temizlendiğini, “Aşı konusunda herhangi bir aksama yaşamamak için kesinlikle randevulu çalışıyoruz. İçeriye tek bebek alınıyor. İlgili hemşire tarafından aşısı yapılıyor ve her bebek çıkışında oda, hemşirenin bizzat kendisi tarafından sterilize ediliyor. İlk dönemde aileler çok çekindiği için aşı randevularını erteleme eğilimi gösteriyorlardı. Ancak bu önlemler anlatıldı ve gelip görenler de birbirlerine anlattı. Bu açıdan aşılamada çok büyük aksaklık yaşamadan bu dönemi atlattık” şeklinde ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir