Gündem

FETÖ’den yargılanan Atalay Demirci hakkında verilen ceza belli oldu!

Yetenek Sizsiniz Yetenek Sizsiniz adlı yarışma programında adını duyuran komedyen Atalay Demirci, FETÖ Terör Örgütü’nden hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz yargılanan Atalay Demirci ‘Anayasal düzeni ihlale teşebbüs’ suçundan ise beraat etti.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanan komedyen Atalay Demirci’ye, 3 Mart 2020’de görülen karar duruşmasında, FETÖ üyeliğinden 5 yıl hapis cezası verildi.

Mahkeme, verilen kararın gerekçesini açıklandı. Gerekçeli kararda; Demirci’nin, 1995’te Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nda memur olarak atandıktan bir sonra bu görevinden istifa ederek sahne hayatına atıldığı, FETÖ’ye ait olduğu belirtilen Dünya Radyo’da program yapmaya başladığı ve örgütün düzenlendiği etkinliklerde sahne aldığı ifade edildi.

FETHULLAH GÜLEN İÇİN GÖSTERİ YAPTI

Kararda, Demirci’nin, 2015 yılında ABD’de bulunan Fethullah Gülen’i ziyaret ettiği ve onun için gösteri yaptığı, bu tarihten sonra katıldığı yarışmada birinci olup, adını Türkiye’ye duyurduğu vurgulandı. Ayrıca, Demirci’nin Bank Asya’da hesabının bulunduğu ve çok sayıda kişiyle para alış verişinin bulunduğu anlatıldı.

‘HAKAN ŞÜKÜR VE ENES KANTER’ DETAYI

Demirci’nin duruşmada verdiği ifadesinde, radyoda program yapmak dışında örgütle herhangi bir ilişkisinin bulunmadığını, 2007’de bu yapıyla tamamen ilişkisini kopardığını söylediği; ancak 2007 ile 2013 tarihleri arasında birçok kez örgütün düzenlediği etkinliklerde yer aldığının tespit edildiği anlatıldı. Ayrıca, Demirci’nin 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra firari FETÖ sanıkları Hakan Şükür ve Enes Kanter ile yazışmaları olduğu, hakkında bulunan tanık beyanlarının da bu tarihten sonra da örgütle irtibatının devam ettiğini gösterdiği vurgulandı.

Kararda, sosyal medya hesabındaki yazışmaların kendisine ait olduğunu kabul ettiği belirtilen Demirci’nin, bu hesaptan, darbe girişiminden bir ay önce Hakan Şükür’e “Ben bu devranın döneceğine ve senin ülkeye döndüğünde insanların utanacağına, hatta yanında saf tutmak için yarışacağına inancım tam” mesajını gönderdiği yer aldı. Kararda, Demirci’nin darbe girişiminden sonra sosyal medya hesabından darbe girişimini kınadığı, demokrasi nöbetlerine katıldığı; ancak firari Enes Kanter ile yazışmayı sürdürdüğü belirtildi.

Demirci’nin bir süre sonra Enes Kanter’i takip etmeyi bıraktığı belirtilerek, “Sanığın 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünden sonra dahi örgüt mensupları ile irtibatının devam ettiği ve deşifre olmayı önlemek amacı ile bir kısım tedbiri uyguladığı kanaatine varılmıştır” ifadeleri yer aldı.

“DARBE GİRİŞİMİNDEN SONRA TAVSİYE İSTEDİ”

Demirci’nin darbe girişiminden 2 gün sonra sosyal medya hesabından ‘abi’ diye hitap ettiği bir kişiden tavsiye istediği belirtilerek, “17 Temmuz 2016’da ‘lanadamoladam’ adlı kullanıcı ile yapmış olduğu yazışmalar incelendiğinde, sanığın kullanıcıya hitaben ‘tavsiyeniz var mı abi, sanırım daha dikkatli olmak lazım bundan sonra’ dediği, devamında ‘çok şükür abim çok şükür ben telefon değiştirsem mi makinayı, numarayı, her şeyi var mı tavsiyeniz, bundan sonraki süreç daha zorlaşacak gibi’ şeklinde mesaj yazdığı görülmektedir. Sanık, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra dahi FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile irtibatını devam ettirip, yine örgüt mensuplarından aldığı tavsiye üzerine tedbir amacı ile telefon numarasını değiştirmiştir” denildi.

Söz konusu yazışmalar, tanık beyanları ve dava dosyasındaki diğer deliller dikkate alındığında Demirci’nin FETÖ ile organik bağ kurarak örgütün hiyerarşik yapısına dahil olduğu ifade edildi. Bu kapsamda ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçunu işlediği sabit olan Demirci’ye 5 yıl hapis cezası verildiği belirtildi.

FETÖ BAĞLANTISI NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Atalay Demirci’nin sosyal medya hesabının Ayyıldız Tim adlı hacker grubu tarafından ele geçirilmesi ve 29 Temmuz 2016 tarihinde Hakan Şükür ve Enes Kanter ile yaptığı belirtilen yazışmalarının medyaya yansıması sonrasında 5 Ağustos 2016 tarihinde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında göz altına alındı. 6 Ağustos 2016 tarihinde Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Demirci, ‘terör örgütüne üye olma’ suçundan tutuklandı. Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 Mart 2020 tarihinde görülen karar duruşmasında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

FETÖ’den yargılanan Atalay Demirci hakkında verilen ceza belli oldu!

ATALAY DEMİRCİ KİMDİR?

Yetenek Sizsiniz programı ile ünlenen Atalay Demirci, 8 Temmuz 1976’da Ankara’nın Nallıhan ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk kez 1999 yılında sahneye çıkmıştır. 2008 yılında itibarıyla Ankara Sanat Evi bünyesinde sahneye çıkmaya başlamıştır. 2008 yılında Ses TV’de yayınlanan Akıl Küpleri adlı televizyon programını sunmuştur.

2011 yılında ‘Hop Dedik: Deli Dumrul’ adlı filmde, ‘Tetikçi Bedo’ adlı karakteri oynamıştır. 2013 yılında Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışmasında birinci olmuştur. 2013 yılında ‘Kel Alaka’ adlı gösterisine başlamıştır. 2014 yılında ‘Kel Alaka’ adlı gösterisi, TV8’de yayınlanmaya başlanmıştır. 2014 yılında TV8’de yayınlanan ‘100 Kişiye Sorduk’ adlı yarışma içerikli televizyon programını sunmuştur. 2015 yılında ‘O Ses Türkiye’ adlı televizyon programının yıl başına özel bölümünde yarışmıştır. 2015 yılında ‘Güvercin Uçuverdi’ adlı filmde, ‘Yüksel Güvercin’ adlı karakter ile başrol oynamıştır. 34 farklı ülkede 3 binden fazla gösteri yapmıştır.

ATALAY DEMİRCİ KAÇ YAŞINDA?

1976 doğumlu olan Atalay Demirci, 2020 yılı itibariyle 44 yaşındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir