Gündem

VAN’da ikinci dalga başladı!

Seyahat kısıtlamasının kalktığı günden buyana Corona vakalarının yüzde 60’ının görüldüğü İstanbul’da vaka sayısı düşüyor ama Türkiye genelinde yayılmaya başlandı. Sebep olarak da seyahat yasağının kaldırılmış olması gösteriliyor.

Van, Diyarbakır, Bursa, Ardahan başta olmak üzere 42 ilimizde vaka sayıları artmaya başladı.

VAN’DA İKİNCİ DALGA

Vaka sayıları azaldı derken ikinci dalga endişesi yayıldı. Van’da rehavet, tedbirsizlik, kurallara uymamak vaka sayılarını tekrar arttırdı. 1 Haziran’dan sonra yeni normale dönüş yanlış anlaşıldı. Maske takan sayısı azaldı. Sosyal mesafe kurallarına uyulmadı. 800’lere kadar inen vaka sayısı son bir haftada Türkiye genelinde tekrar binli sayılara çıktı.

Van’da vaka sayısında ciddi artış oldu. 600 vakanın olduğu kentte 18 bin kişi karana altına alındı. Buda ikinci dalga ihtimalini getirdi.

Corona vaka sayısı hakkında konuşan Van YYÜ Öğr. Üyesi Dr. Ümit Haluk İliklerden şu açıklamaları yaptı;

ARTIŞIN ANA SEBEPLERİ

‘’Maalesef bilim kurulunun da uyardığı şekilde oluşabilecek ikinci dalgaları artık ilimizde yaşamaya başladık diye değerlendiriyoruz. Van ilinde son bir haftada vaka sayılarında ciddi artışlar yaşamaya başladık. Van il genelinde toplu merasim, cenaze törenleri düzenlenmesi son süreçte vaka sayılarının artmasına neden oldu. Bizler kalabalık çekirdek ailesine sahip bir kültürde yaşamaktayız. Buda ev için transferlerin, ev içi bulaş sistemini arttırmış durumda. Özellikle toplu merasim ve cenaze törenlerinde sosyal izolasyon kurallarına uyulmaması bu vakaların artışına neden oldu.

VAN’da ikinci dalga başladı!

Vaka artışlarının bir sebebi de il dışından gelen ya da karantina uygulamasına olan vatandaşların bu karantina kurallarına uymayarak başka insanları Covid-19 virüsünü bulaştırdığını gördük’’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir