Gündem

Yargıda yeni dönem! E-duruşma sistemi test edildi! E-duruşma nedir? E-duruşma nasıl olacak?

Coronavirüs salgını sürecinde Adalet Bakanlığı acil olmayan duruşmaların ertelendiğini açıklamasının ardından duruşma salonlarında yoğunluk olmaya başladı.

Salgın sürecinde planlanan ve ilk testi Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün katılımıyla gerçekleştirilen E-duruşma sistemi avukatlara büyük bir kolaylık sağlayacak.

E-duruşma sistemi testi başarılı olmasının ardından herkes merakla E-duruşma nedir? E-duruşma nasıl olacak? sorularının cevaplarını araştırmaya başladı.

E-DURUŞMADA NEDİR?

E-duruşma sistemi UYAP Avukat Portalı’ndan duruşmalarını sorgulayarak ilgili duruşmadan 24 saat öncesine kadar gerekçesini yazarak talebini göndermesinin ardından Hakimin sistem üzerinden talebi kabul etmesi halinde, avukat, duruşmaya video konferans ile bağlanabileceği sistemin adıdır.

Yargıda yeni dönem! E-duruşma sistemi test edildi! E-duruşma nedir? E-duruşma nasıl olacak?

E-DURUŞMA NASIL OLACAK?

Yazılımı Adalet Bakanlığı mühendislerince yapılan sistemde avukatlar, elektronik imza yöntemiyle kimlik doğrulaması yaptıktan sonra e-Duruşmaya katılabilecek. Avukatların bilgileri ve fotoğrafı mahkeme hakimince UYAP sistemi üzerinden teyit edildikten sonra duruşma başlayacak. e-Duruşmada yüz tarama ve parmak izi gibi güvenlik önlemlerinin ileriki aşamalarda sisteme eklenmesi planlanıyor. e-Duruşma sistemine bilirkişilerin ve uzmanların bulundukları yerden katılmasına yönelik çalışmalar ise devam ediyor. Ayrıca e-Duruşma sistemi, CELSE uygulamasıyla da tam uyumlu çalışacak.

Yargıda yeni dönem! E-duruşma sistemi test edildi! E-duruşma nedir? E-duruşma nasıl olacak?

ADALET BAKANI GÜL KATILIMIYLA E- DURUŞMA TEST EDİLDİ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül katılımıyla Sincan Batı Adliyesi’nde Afyonkarahisar, Çorum ve Edirne Baro Başkanları bulundukları illerden UYAP üzerinden görüntülü bir şekilde sisteme dahil edildi. Test programı başarıyla gerçekleştirilen e-duruşma uygulamasının hukuk yargılamalarının bir parçası haline geldiğini belirten Bakan Gül, “Buradaki temel yaklaşımımız, avukat arkadaşlarımız, meslektaşlarımız, duruşmaya bulundukları yerden bağlanabilecekler. Bu test başarıyla gerçekleşti. Birkaç dakikalık duruşma için 500-600 kilometre öteden gelip duruşmaya girip, tekrar dönen uygulamalar artık sona erecek.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, avukatlar için hayata geçirilen e-duruşma uygulamasının test programında, “Bugün de bu reform iradesi çerçevesinde önemli bir gelişmeyle karşınızdayız. E-duruşma ile Afyon, Edirne ve Çorum Baro Başkanlarımıza buradan bağlandık. Buradaki temel yaklaşımımız, avukat arkadaşlarımız duruşmaya bulundukları yerden bağlanabilecekler. Bu test başarıyla gerçekleşti. Bir kaç dakikalık duruşma için 600 kilometre öteden gelip duruşmaya girip tekrardan dönen uygulamalar sona erecek. Baro başkanlarımız sanki buradaymış gibi çok güzel seslerini duyduk. Duruşmaya katılıp beyanlarını dile getiriyorlar ve bu çerçevede usul ekonomisi anlamında önemli bir devrim ve reform gerçekleşmiş olacak. Özellikle Antalya’da bir baro mensubu arkadaşımız, uçakta karşılaştığımızda ‘Bakanım geldim. Hakim izindeymiş, iki günüm bunun için gitti ve dönüyorum’ dedi. Mesleğin içinde karşılaştığımız hepimizin içinde bir ukdeydi bu. Testin bugün başarıyla sonuçlanması bizim için heyecan verici.” dedi.

Yargıda yeni dönem! E-duruşma sistemi test edildi! E-duruşma nedir? E-duruşma nasıl olacak?

E-DURUŞMA ÇOK ÖNEMLİ BİR DEVRİM

Ayrıca Bakan Gül, avukatların talep etmeleri halinde uygulamadan yararlanabileceğini belirtti. Bakan Gül, “Kanunumuzda şu anda tarafların anlaşmasıyla buna imkan var ancak teknik altyapı yoktu. Bugün bu gerçekleşmiş oldu. Böylece artık avukat arkadaşlarımızın bu anlamda duruşmaya katılması sağlanmış olacak. Avukat, UYAP portalına girdiğinde tüm duruşmalarını sıraladığında hangi duruşmaya e-duruşma ile katılmak istiyorsa talepte bulunacak ve o talebi mahkemeye iletecek. Mahkeme, talebi uygun bularak kabul etmesiyle birlikte duruşmanın saati geldiğinde avukat meslektaşımız bulunduğu yerden duruşmaya katılma imkanı olacak. Yargılanmanın hızlanması, daha adil ve makul sürede sonuçlanması adına çok önemli bir devrim olacak. Adliyede işlerini yaparken duruşmayı takip edebilecek ve CELSE programıyla da entegre edeceğiz. Cep telefonuyla da kimliğini doğrulayarak sisteme girebilecek ve bulunduğu yerden diğer işlerini yaparak vatandaşlarımıza yönelik hizmetlerini sürdürebilecek.” ifadelerini kullandı.

Yargıda yeni dönem! E-duruşma sistemi test edildi! E-duruşma nedir? E-duruşma nasıl olacak?

“YARGIYA GÜVENİN ARTACAĞI BİR UYGULAMANIN STARTINI VERMİŞ OLUYORUZ”

Bakan Gül, “Hem hakimlerimiz, savcılarımız için hem avukatlarımız için daha önemlisi vatandaşımızın memnun kalacağı, yargıya güvenin artacağı bir uygulamanın startını vermiş oluyoruz. Artık hukuk yargılamasının bir parçası haline gelmiştir. Bunu CELSE programıyla entegre ederek ceza davalarında yaygınlaştıracağız. Bu pilot uygulamayı belli adliyelerde ve kapsamını genişleterek uygulayacağız. Bu reformun, tüm meslektaşlarımıza, yargı camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Zaman içerisinde aynı anda dosyaya ekrandan avukatlarımız yine bu anlamda beyanda bulunabilecekler, dilekçe verebilecek, hakim yazılı beyanı görebilecek. Bu reformun yargı camiamıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ise, “Biz, tarihin yazıldığı ya da hayata geçildiği ana tanıklık ediyoruz. Geçen senenin 30 Mayıs’ından bu yana burada gördüğünüz ekip, sayın Bakanımızın başkanlığında muazzam işler yaptı. Son 1 yılda avukatlık mesleğine yapılan hizmetin karşılığını 30 yılda belki bulursunuz belki bulmazsınız. Bu hizmet 6 ay önce açıklandığında birileri yerden yere vurmaya kalkıştı. ‘Online duruşma olur mu?’ dediler. Anlatmaya çalıştık, ‘isteyen yine duruşmaya gelecek’ dedik. Çünkü hakim evinde yapmayacak duruşmayı. Hakim duruşmayı adliyede açacak. Fakat hayatlarında her şeye karşı çıkanlar, karşı çıkacak bir şey bulamayınca kendilerine karşı çıkanlar dediler ki ‘olmaz’. Sonra maalesef pandemi şartları bizim 6 ay önce Bakanımızın, ‘bu olmalı’ dediği projenin avukatların bekası için ne kadar hayati olduğunu ispatladı. Bugün online duruşmanın ne kadar hayati olduğunu biliyoruz. Bu hem avukat için ekmek meselesidir hem de yargıda maliyeti düşüreceğinden vatandaşımız için bulunmaz bir fırsattır. Vatandaşımız bundan sonra sadece duruşma günü almak için saatlerce yol gitmek zorunda olan avukatın maliyetini üstlenmek zorunda kalmayacağından vatandaşımız açısından da yargı hizmetleri anlamlı bir şekilde ucuzlayacak ama kalitesi misliyle artacaktır. Yapılan her hizmete kusur bulanlara buradan rica ediyorum. Lütfen hizmetin bir parçası olunuz. Lütfen taş üstüne siz de bir tuğla koyunuz. Hep birlikte çok güzel işlere imza atalım.” değerlendirmelerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir