Ekonomi

Bakan Selçuk 5 yıl devlet desteği verileceğini açıkladı! Sadece 1 şartı var

Özel sektörde devlet desteği almak isteyen işverenlerle ilgili olarak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklama yaptı.

ÖZEL SEKTÖRDE İŞVERENLERE 5 YIL DEVLET DESTEĞİ VERİLİYOR

Devlet desteği almak isteyen işverenlerin devlet korumasında yetişen ve kurum bakımından ayrılan gençleri çalıştırmalarının yeterli olduğunu belirten Bakan Selçuk, corona virüs salgını ile mücadele sürecinde daha yoğun bir şekilde bu gençleri takip ettiklerini belirterek şu ana kadar yaklaşık 1000 gence maddi destek sağlandığını ve özel sektörde istihdamlarının desteklendiğini aktardı.

DEVLET OLARAK ELİMİZ HEP ÇOCUKLARIMIZIN ÜZERİNDE

Kurum bakımından ayrılan gençlerin il müdürlükleri bünyesinde oluşturulan Bakım Sonrası Rehberlik ve İzleme Birimleri aracılığıyla desteklendiğini, ev ve iş yerlerinde sık sık ziyaret edildiklerini belirten Bakan Selçuk, “Devlet olarak elimiz hep çocuklarımızın üzerinde olacak. Biz onların her daim hamisiyiz. Koronavirüsle mücadele sürecinde de devlet koruması altındayken reşit olarak kuruluşlarımızdan ayrılan ancak çeşitli nedenlerle henüz istihdam edilmeyen gençlerimizin durumunu önceleyerek bir çalışma yaptık.” dedi.

1000 GENCE ULAŞILDI

Ayrıca Bakan Selçuk, “Uzmanlarımız, koronavirüsle mücadele sürecinde yaklaşık 1000 gencimize ulaştı.” diyerek, “Gençlerimize Sosyal ve Ekonomik Desteğin (SED) yanı sıra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının yardım modelleri ile de destek sağladık. Gençlerimiz ayrıca özel sektör istihdam teşviki, şartları sağlamaları halinde işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği gibi desteklerden de yararlandırıldı.” ifadelerini kullandı.

Gençlerin hayata hazırlanmaları için yapılan yasal iyileştirmelere de işaret eden Bakan Selçuk’un açıklamalarının devamı şöyle:

Bakanlığımız gidecek yeri olmayıp barınma ihtiyacı bulunan çocukların koruma kararını 25 yaşına kadar uzattı. Gençlerimize istihdam hakkı, barınma desteği, Sosyal ve Ekonomik Destek, özel sektör teşviki, çeyiz desteği, iş hayatına uyum ve danışmanlık destekleri sunuldu. ‘Benim Rehberim’ ve ‘Bir Meslek, Bir Gelecek’ projeleriyle hayata hazırlanma konusunda onlara rehberlik edilen projeler hayata geçirildi.”

Gençleri istihdam edenlere 5 yıl süreyle devlet desteği veriliyor

5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu çerçevesinde koruma altına alınan ve sosyal hizmet modellerinden yararlanarak reşit olan gençler, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu gereğince kamuda istihdam ediliyor.

Gençlerin özel sektörde çalıştırılmalarını teşvik etmek amacıyla da işverenlere özel destekler sunuluyor.

Bu kapsamda malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi, kısa vadeli sigorta kolları primi ve Genel Sağlık Sigortası primi, sigortalı ve işveren hissesi primlerinin tamamı ile işsizlik sigortası primi, sigortalı ve işveren hissesinin tamamı gencin işe giriş tarihinden itibaren beş yıl süreyle devlet tarafından karşılanıyor.

Kurum bakımına yönelik koruma kararları, öğrenimlerine devam eden gençler için 25 yaşına kadar uzatılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir