Gündem

Memurlar hakkında emsal karar! Bundan sonra o görev de fazla çalışma sayılarak karşılığı verilecek

Türkiye’de nöbet tutan memurların merakla araştırdığı konuların başında mesait dışında tuttukları nöbetlerin fazla mesai olarak sayılıp sayılmayacağı konusu yer alıyor.

MEMURLAR HAKKINDA EMSAL KARAR!

Memurların mesai saatleri dışında tuttukları nöbetlerin fazla çalışma sayılıp sayılmayacağı konusunda son kararı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu açıklayarak emsal bir karara imza attı. Memurlar hakkında karar veren Kurul, çalışma saatleri dışında yürütülen nöbet hizmetlerinin fazla çalışma sayılmasına hükmetti.

Memurlar hakkında emsal karar! Bundan sonra o görev de fazla çalışma sayılarak karşılığı verilecek

BİLECİK’TE MEMURUN TALEBİ ÖNCE REDDEDİLDİ

Bilecik İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde arama ve kurtarma teknisyeni olarak görev yapan memur, nöbetteyken dini ve ulusal bayramlarda geçen çalışma sürelerinin fazla çalışma süresinden sayılarak mevzuat gereği 8 saat fazla çalışması karşılığı 1 gün izin verilmesi talebinde bulunarak mahkemeye başvuru yaptı. Mahkeme tarafından talebi reddedilen memura gerekçe olarak ‘Fazla Çalışmanın Uygulama Esaslarını Gösterir Yönetmeliğe’ içerisinde yer alan kararlar gösterildi.

Memurlar hakkında emsal karar! Bundan sonra o görev de fazla çalışma sayılarak karşılığı verilecek

MESAİ DIŞINDA TUTULAN NÖBETLER FAZLA MESAİ SAYILACAK

Yönetmelikte yer alan, “Çalışma saatleri içinde ve dışında yürütülen nöbet hizmetleri fazla çalışma sayılmaz” hükmü yer almasının ardından ret kararı sonrasında Türkiye İmar ve İnşa Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikası düzenlemenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açtı. Danıştay 12. Dairesi, yürütmenin durdurulması istemini reddetti. Sendika, karara itiraz etti. Dosya Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na gitti. Kurul, yönetmelikte yer alan ‘dışında’ ibaresine yönelik yürütmenin durdurulması isteminin reddine ilişkin kararı kaldırdı. Kurul yönetmelikteki bu hükümle ilgili daha önce de iptal kararı verildiğini anımsattı.

Son olarak kararla birlikte kamu çalışanlarının mesai saatleri dışında tuttukları nöbetlerin karşılığı verileceği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir