Mevzuat

Resmi Gazete'de Yayımlandı: Çok Önemli Vergi Kararı

Resmi Gazete’de çok önemli bir karar yayımlanarak 30 Eylül tarihine kadar değişen oranlarda 400’ün üzerinde eşya için ilave gümrük vergisi uygulanması kararlaştırıldı.

EK GÜMRÜK VERGİSİ GETİRİLDİ

Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararına göre tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyası ile bazı muhtelif ürünleri kapsayan 400’ün üzerinde ürün için 30 Eylül’e kadar geçici olarak ürün bazında değişen oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Konu ile ilgili olarak söz konusu ürünler için değişen oranlarda yüzde 20’ye kadar, bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda ek gümrük vergisi uygulanacak.

Ayrıca kararda yer alan hususlara ilişkin tebliğiler çıkarma, özel ve zorunlu durumları inceleyip sonuçlandırma yetkisi Ticaret Bakanlığı’nda olacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar için TIKLAYIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir