Gündem

Mahkemeden polisin kestiği idari para cezası ilgili emsal karar! Polisin yetkisi yok!

Koronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasaklarına uymayan vatandaşlara kolluk görevlilerinin düzenlediği idari para cezaları ile ilgili flaş bir karar verdi.

POLİSLER SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA UYMAYAN VATANDAŞA PARA CEZASI KESTİ

Türkiye genelinde koronavirüs salgını nedeniyle 23 Mayıs günü akşam saat 17.00’den sonra uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı öncesi markete giderek alışveriş yapmak isteyen vatandaşa polisler tarafından 789 lira idari para cezası kesildi. İdari para cezası kesilen vatandaş, avukatı Mahmut Akgül aracılığıyla söz konusu idari para cezasına itiraz etti.

Mahkemeden polisin kestiği idari para cezası ilgili emsal karar! Polisin yetkisi yok!

MAHKEME PARA CEZASININ İPTALİNE KARAR VERDİ

Adana’da mahkeme heyeti 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 294/2 maddesi uyarınca verilecek idari para cezalarının mahalli mülki amirlerince verilebileceğini, yetki devriyle mülki amirin bazı yetkilerini devredebileceğini belirttiği aktarılarak olayda, kolluk görevlilerinin sadece ihlal tespit tutanağı düzenleyebileceğine dikkat çekerek cezanın mahalli mülki idare amirince verilmemesinden dolayı idari yaptırım kararının iptaline karar verdi.

Mahkeme tarafından verilen kararın kesinleştiği ve 23 Mayıs 2020 tarihinde düzenlenen 789 TL’lik idari para cezası iptal edildiği bildirildi.

Mahkemeden polisin kestiği idari para cezası ilgili emsal karar! Polisin yetkisi yok!

POLİS CEZA KESMEYE YETKİSİ YOK

İllerde vali, ilçelerde ise kaymakam devleti temsil eden en yüksek kamu görevlileri olarak görev yapıyor. Yani mahkeme kararına göre; polis, “sokağa çıkma ya da maske takmama yasağı gibi salgın sürecinde toplum sağlığını tehlikeye atan bir vatandaşın” yasaya aykırı eylemini tutanakla tespit edecek, ceza ise valilik ya da kaymakamlık tarafından kesilecek. Kararda, “bu kanunun ihlali durumunda kolluk görevlilerinin ancak ihlal tespit tutanağı tutabileceği, itiraz konusu yaptırım kararının ise kolluk tarafından verildiğinin anlaşıldığı, bu nedenle yaptırım kararının hukuka aykırı olduğu” belirtildi.

Mahkemeden polisin kestiği idari para cezası ilgili emsal karar! Polisin yetkisi yok!

CEZANIN HUKUKİ OLMADIĞI ORTAYA KONDU

Kararı değerlendiren Avukat Mahmut Akgül, “Karar emsal niteliğinde olup sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve buna benzer idari para cezalarında kolluğun keyfi uygulama yapamayacağına ilişkindir. Mahkeme yerinde bir kararla salgın süresince polis tarafından kesilen cezaların hukuki olmadığını ortaya koymuştur“ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir