Gündem

Basın İlan Kurulu yandaş gazetelere haksız para mı aktarıyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün yaptığı gurup toplantısında, Basın İlan Kurulu tarafından tiraj sayılarına göre para aktarması konusunu ele aldı. Kılıçdaroğlu konu hakkında şu açıklamalarda bulundu;

‘’BASIN İLAN KURULU BESLEME BASINA KAYNAK AKTARIYOR’’

‘’Basın İlan Kurulu hakkında bir gerçeği paylaşmak isterim. Basın ilan kurulu, besleme basına kaynak aktaran bir kuruma dönmüştür. Bakıyorsunuz besleme basına… Tiraj ne kadar 300 bin… Halbuki kimsenin okuduğu falan yok. Böyle bir tirajda yok. Ama 150 bin, 300 bin tiraja göre para alıyorlar.

HANGİ GAZETENİN TİRAJI NE KADAR?

Buradan Basın İlan Kurulunun yöneticilerine sesleniyorum. Eğer siz gerçekten ülkenizi seviyorsanız, gerçekten medya karşısında tarafsız davranmak istiyorsanız ve kaynağı yerinde ve zamanında kullanmak istiyorsanız, bu tirajları bağımsız bir kurula denetlettirin… Ondan sonra bakın bakalım hangi gazetenin tirajı ne kadar?.. Bizde görelim.

Bunu yapabilirler mi? Hayır… Anca saraydan talimat alırlarsa yapabilirler. Saraydan talimat almazlarsa yapamazlar’’ dedi. Peki gazetelerin tiraj sayıları ne kadar? Basın İlan Kuruluna göre hangi gazetenin bu hafta kaç tirajı oldu? İşte, gazetelerin bu hafta ki tiraj sayıları…

29 HAZIRAN – 05 TEMMUZ 2020 TİRAJ SAYILARI

Basın İlan Kurulu yandaş gazetelere haksız para mı aktarıyor?

Basın İlan Kurulu yandaş gazetelere haksız para mı aktarıyor?

“VATANDAŞ GERÇEĞİ GÖRÜYOR, İKTİDAR OLAMAYACAKSIN”

RTÜK ceza veriyor. Cumhuriyet tarihinin en ağır cezası. Bir sorun mu var, Hemen TV kapat, Hemen gazete kapat, hedef gösterin tutuklayın, hapse atın. Sanıyorlar ki bu baskıyı kurarsam millet gerçeği görmez biz de iktidar oluruz.

Vatandaş gerçeği görüyor ve sen de iktidar olamayacaksın. Gazeteciler neden içerideler. Haksız yere Barışlar, Murat Ağırel, olay yargılama olayından çıkmış, olay “bunları içeride tutacaksınız”a dönmüş.

Bu milletin de bir vicdanı var. Basın İlan Kurumu da aynı şekilde. Gerçek gazetecilere ceza veriyor. Bugüne kadar hiç karşılaşmadığımız türden cezalar. Ne olacak “Neden iktidarı eleştiriyorsun, neden işsizlik var diyorsun, bunları söyleme”.

Ben bir gerçeği de paylaşmak isterim Basın İlan Kurumu besleme basına para aktaran kuruma dönmüştür. 150-300 bine göre tiraj alıyorlar ama böyle bir tiraj yok.

RTÜK ve Basın İlan birer sansür kurumuna dönüşmüştür. Özellikle AKP’ye oy veren kardeşlerime seslenmek istiyorum. ATV’yi pek çok vatandaş ister; şiddet ve ensest gibi skandalları gündeme getiren kanal için 90 bin şikayet geliyor ama bir teki incelenmiyor.

RTÜK BAŞKANI’NA TEPKİ

Şimdi RTÜK Başkanı’na sormak istiyorum. Sen birilerinin talimatlarını yerine getirmekle mi görevlisin? Ben değil bunu kendisi de söylüyor; “Kimse bana geldiğimden beri talimat vermedi.”

Aldığım eğitime göre, dünya görüşüme göre karar alırım diyor. Hak hukuk yok bakın. “Erdoğan’ın talimatını emir biliriz” diyor. Sen bunu diyorsan sende akıl yoktur.

Yılmaz Özdil, seversiniz sevmezsiniz. Baro Başkanlarına çıkarılan engeller üzerine bir yazı yazmış, Baroların ne işi var TBMM’de diyor, barolara kızıyor. Çünkü TBMM’nin vesayet altında olduğunu biliyor. Biz de biliyoruz. Böyle bir eleştiri yazmış. TBMM Yılmaz Özdil hakkında suç duyurusunda bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir