Gündem

Kandilli'den beklenen büyük Marmara depremine ilişkin kritik açıklama! 7,2'lik enerji var!

Prof. Dr. Haluk Özener, “Beklenen İstanbul Depremi ve Bakırköy’e Etkileri” paneline katıldı. Panelde beklenen büyük depremin durdurulamayacağını, ancak zararın azaltılabileceği ifade edildi. Marmara Denizi’nde şu anda 7,2’lik bir enerji birikiminin olduğunu ifade eden Özener, bununla yaşanması gerektiğini belirtti.

TÜRKİYE’DE 500’DEN FAZLA FAY VAR

Konuşmasında Türkiye’nin deprem potansiyelinden bahseden Özener, ülkemizde 500’den fazla fayın olduğunu belirterek, şu açıklamayı kaydetti:

“Türkiye’de 500’den fazla fay var. Türkiye’nin herhangi bir yerinde bir deprem olması bizim için sürpriz olmasın. Depreme karşı algımız, hassasiyetimiz arttı. Türkiye’deki depremleri 450 sensörle izliyoruz. Biz bu depremleri yaşayacağız ama bunları yaşarken psikolojimizi bozmayalım. Yarın deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmamız lazım. Burada en büyük görev karar vericilere düşüyor. Kentsel dönüşüm çok önemli. Kentsel dönüşüm de bir binayı yıkıp yerine yenisinin yapılması değil, transfer alanlarının yapılması, kötü zemin ve kötü bina stoku olan yerlerin tamamen yıkılıp yerine güncel teknolojilerle bina yapılması veya oraları tamamen terk edip farklı yerlere yapı yaparak yerleşmemiz lazım”

Kandilli'den beklenen büyük Marmara depremine ilişkin kritik açıklama! 7,2'lik enerji var!

DEPREMİN ZARARINI AZALTABİLİRİZ

Depremin engellenemeyeceğini, ancak zararın azaltılabileceğini ifade eden Prof. Dr. Özener, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hepsinde sismik izolatörler kullanılıyor. Yani depremin şiddetini binaya yansıtmıyorsunuz. Bunların uygulaması var ve bu teknolojiyi uygulamamız lazım. Depremi engelleme şansımız yok ama risklerini deprem zararından azaltabiliriz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir