Gündem

Koronavirüste kötü haberler gelmeye devam ediyor! 105 ev karantina altına alındı!

Türkiye uzun bir zamandır artan koronavirüs vakalarıyla uğraşmaya devam ediyor. Özellikle 1 Haziran tarihinden itibaren artan vaka sayıları tüm Türkiye’yi tedirgin ediyor. Vaka sayılarının artış gösterdiği illerden biri olan Şanlıurfa’da da 105 evde karantina uygulaması başladı.

VALİLİK AÇIKLADI

Konuyla ilgili açıklama Şanlıurfa Valiliği’nin resmi sayfası üzerinden yapıldı. Yapılan açıklamada, “Çin’de ortaya çıkarak bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının ülkemizde kamu düzeninin bir parçası olan kamu sağlığına olumsuz etkilerini asgari seviyeye düşürmek amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bugüne kadar birçok tedbir kararı alınmış ve uygulamaya geçirilmiştir. Bu kapsamda 05.07.2020 tarihinde olağanüstü toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, COVİD-19 pozitif tespit edildiğinden 14 gün süreyle evde izolasyonu amacıyla karantina tedbiri kararı alınan/sonlandırılan yerlerle ilgili olarak aşağıdaki kararları almıştır” ifadesi kaydedildi.

KARANTİNA ALTINA ALINAN ADRESLER

A. Yapılan filyasyon çalışmaları sonucunda COVID-19 pozitif tespit edildiğinden COVID-19 pozitif hastanın evden ayrılışından 14 gün sonrasına kadar Akçakale İlçemizde bir (1), Birecik İlçemizde iki (2), Bozova İlçemizde bir (1), Ceylanpınar İlçemizde yedi (7), Eyyübiye İlçemizde üç (3), Haliliye İlçemizde yirmi iki (22), Harran İlçemizde bir (1), Hilvan İlçemizde üç (3), Karaköprü İlçemizde on dokuz (19), Suruç İlçemizde bir (1) ve Viranşehir İlçemizde on altı (16) farklı adreste karantina tedbiri uygulanmasına,

KARANTİNANIN SONLANDIRILDIĞI ADRESLER

B. Karantina tedbiri uygulanan, geçen süre zarfında yeni pozitif vaka tespit edilmeyen ya da son vaka tespitinden sonra 14 gün geçmesi ve yeni vaka çıkmaması durumunda 06.07.2020 tarihi itibariyle Akçakale İlçemizde bir (1), Ceylanpınar İlçemizde üç (3), Eyyübiye İlçemizde üç (3), Haliliye İlçemizde üç (3), Karaköprü İlçemizde beş (5), Suruç İlçemizde dört (4) ve Viranşehir İlçemizde bir (1) farklı adreste karantinanın sonlandırılmasına,

Koronavirüste kötü haberler gelmeye devam ediyor! 105 ev karantina altına alındı!

KURALLARA UYMAYANLARA ADLİ İŞLEM YAPILACAK

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir