Gündem

Diyanet'ten 81 il için talimat!

Konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 81 il müftülüğüne talimat gönderdi. Göndermiş olduğu talimat kapsamında din görevlilerinin tebrik ya da manevi destek amacıyla yurttaşların katılmış olduğu törenlerde tedbirlere karşı hassas olunması gerektiğini vurgulanırken, bu konuda vatandaşların uyarılmasını talep etti.

VATANDAŞLARI UYARACAKLAR

Başkan Ali Erbaş, dünyayı etkisi altına alan ölümcül koronavirüs salgınının bulaşma riskini en aza indirmek için gerekli özenin gösterilmesi gerektiğini hatırlattı. Normalleşme süreci içerisinde vatandaşların rehavete düşülmemesi gerektiğini ifade ederek, tedbirlere titizlikle uyulması gerektiğinin altı çizildi.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR

Konuyla ilgili 81 il müftülüğüne gönderilen talimatta şu kurallar yer alıyor:

Talimata göre güvenli mesafe kuralına riayet edilecek, maske kullanılmasına, beden, kıyafet, çevre ve yiyecek temizliğine azami derecede dikkat gösterilecek.

Özellikle düğün, taziye ve cenaze merasimlerinin mümkün mertebe açık alanlarda ve kalabalık ortamlar oluşturulmadan yapılması istenirken, tokalaşma, kucaklaşma ve musafaha etmekten kesinlikle kaçınılacak, kapalı ortamlarda topluca geçirilecek süreler kısa tutulacak.

Diyanet'ten 81 il için talimat!

KAPALI ORTAMLAR HAVALANDIRILACAK

Kapalı ortamların sık sık havalandırılması ve dezenfekte edilmesi istenilen talimatta, salgın ortadan kalkıncaya kadar imkanlar dahilinde taziyelerin telefonla, sosyal medya ve dijital imkanlar vasıtasıyla yapılması ve ziyaretlere ara verilmesi konularında bilgilendirilmesi de istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir