Gündem

6 ilde ki atık sularda yoğun şekilde koronavirüs tespit edildi!

Türkiye’de Korona virüsün atık sularda ki varlığının araştırılması için devam eden çalışmalarda il sonuçlar alındı. Araştırmaya göre atık sularda virüs en çok Konya ilinde gözlemlendi. Konya’yı ise İstanbul takip etti.

Atık sularda Koronavirüs var mı? Bu sorudan yola çıkan uzmanlar 81 ilde yaptığı araştırmaların ilk sonucunu aldı. Türkiye Su Endüstrisi Başkanı koordinatörlüğünde atık sulardan korona virüsün izi sürüldü. 81 ilden numuneler toplandı. Analizlerin büyük bölümü tamamlandı.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Alparslan Kocamemi, yapılan araştırmalar ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi;

‘’Analizlere bakıldığında bugüne kadar en yoğun olarak Konya ilinde gözlemledik… Atık sularda Sars Covit-19’u… Konya ilini takip eden İstanbul’du. İstanbul ve Konya açık ara diyelim. Bunları ise takip eden Bursa, İzmit, İzmir ve Antalya’nın bazı yerlerinde gözlemlenebilir şekilde korona virüse rastladık’’ dedi.

Atık sularda korona virüsün izini süren uzmanlar, şimdi tatil yerlerinde bu araştırmaları yoğunlaştıracak. Peki, atık sularda gözlemlenen virüsler aktif mi? İnsanlarla bulaşır mı? Bile Alparslan bu soruya şöylece cevap verdi;

Yaptığımız araştırmalarda atık sularda bulduğumuz virüsler in-aktif çıktı. Yani Hem giriş suyunda, hem çıkış suyunda hem de çamur suyunda in-aktif çıktı’’ dedi.

Uzmanlara göre korona virüsünün atık sularda canlı kalabildiğine dair bir iz yok ama çalışmalar devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir