Gündem

Bilim Kurulu'ndan Kurban Bayramı kısıtlamasına ilişkin açıklama!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Kurban Bayramı’nda merakla beklenen kısıtlama kararına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Özlü, yapmış olduğu açıklamasında konuyla ilgili, “Şu gün açıklansın demek beni aşan bir durum. Bayrama doğru tekrar risk değerlendirilmesi yapılacak” diyerek, genel kısıtlamanın gündemde olmadığını ancak bazı illerde olabileceğini belirtti.

SAĞLIK BAKANI KOCA’DA CEVAPLAMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde koronavirüse ilişkin düzenlenen Bilim Kurulu toplantısından sonra gelen sorulara cevap veren Bakan Koca, “Kurban Bayramı’nda kısıtlama olacak mı?” sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Bugün kısmen Bilim Kurulu’nda gündeme geldi konu. Ama bir öneri noktasına gelmedi. Özellikle önümüzdeki haftalar, salgının seyrine göre bu konudaki öneriler daha netleşmiş olur. Burada temelde, ülke genelinde bir sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi.Ama bir takım tedbirlerin olabileceği, özellikle il bazında bazı kısıtlamaların gündeme gelebileceği görüldü. Oradaki tedbirleri biraz daha sertleştirmek gerekebilir. İllerdeki vaka sayılarına göre, il hıfsısıhha kurulları kararları alma konusunda yetkili. Bu nedenle il bazında bazı kısıtlamalar olabilir. Gelecek hafta yeniden konuşacağız”

Bilim Kurulu'ndan Kurban Bayramı kısıtlamasına ilişkin açıklama!

KURBAN BAYRAMI RAMAZAN BAYRAMI’NDAN DAHA RİSKLİ

Özlü, açıklamasında Kurban Bayramı’nın Ramazan Bayramı’ndan daha riskli olduğunu ifade ederek, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Kurban Bayramı (Ramazan Bayramı’ndan) daha riskli. Riskleri şöyle sınıflandırabiliriz, aslında bayram gelmeden riskler başlıyor. Hayvan pazarları kurulmaya başlandı ya da başlanacak. Bu sırada tüm büyükşehirlere Anadolu’nun her yerinden hayvanlar getiriliyor, onlarla birlikte çok kişi büyükşehirlere geliyor, çadırlarda ya da hayvan pazarlarında konaklıyor. Şehirler arasında bir hareket oluyor. İkincisi pazar yerlerinde büyük bir yoğunluk oluyor. İnsanlar kurbanlık almak için gidiyor, genelde birden fazla kişi gidiyor, yoğunluklar oluyor. Orada bulaş zinciri oluşabilir”

KURBAN BAYRAMI’NDA KSIITLAMA OLACAK MI?

Uzman isim, Kurban Bayramı kısıtlamasına ilişkin, henüz açıklama için belli bir tarihin olmadığını ancak bayrama doğru tekrar risk değerlendirilmesi yapıalcağını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Şu gün açıklansın demek beni aşan bir durum. Bayrama doğru tekrar risk değerlendirilmesi yapılacak. Genel bir kısıtlama-yasaklama gündemde yok ama illerde, il hıfzıssıhha kurulları gerek duyarlarsa böyle kısıtlamalar yapabilir, yetkileri var. İller sanıyorum bayrama yakın bir zamanda kendi durumlarını değerlendireceklerdir. Bir ilde enfeksiyon tırmanış halindeyse, o zaman bu ilde kurbanla ilgili sürecin eskisi gibi tekrarlanması sıkıntı yaratacak. Düşme trendindeyse o zaman yine bazı tedbirlerle, kontrollü şekilde bayram yapılabilir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir