Dünya

Sağlık personellerinin maaşlarına o ülkede 1431 TL zam yapıldı!

Hükümet ile sendikalar arasında corona virüs salgınında gece gündüz mücadele veren sağlık personelleri için Fransa’da  7 haftadır süren görüşmeler sonuçlandı ve sağlık çalışanlarına toplamda 8 milyar euroyu bulan maaş zammı yapılması kararı alındı.

SAĞLIK PERSONELLERİNE 1431 TL ZAM YAPILACAK

Sağlık personellerine bu aydan itibaren aylık maaşlarına ortalama 183 euro yani 1431 TL zam yapılacağı aktarıldı.

HEMŞİRE, BAKICI VE TIBBİ GÖREVLERDE OLANLARA ZAM YAPILMIŞ OLACAK

Sağlık personellerine yapılan zammın büyük kısmı hemşire, bakıcı ve tıbbi görevlerde bulunmayan çalışanları kapsadığı  ve 450 milyon euroluk kısmı ise özellikle kamuda çalışan doktorlara dağıtılacağı aktarıldı.

Sağlık personellerinin maaşlarına o ülkede 1431 TL zam yapıldı!

ZAM KARARI BAYRAM ÖNCESİNDE AÇIKLANDI

Zam kararı, 14 Temmuz Bastille Günü’nün hemen öncesinde ilan edilmiş oldu. Fransız Devrimi’ni başlatan 1789’daki Bastille Baskı’nın yıl dönümü her yıl Fransa’da ulusal bayram olarak kutlanıyor. Bu yıl salgın nedeniyle kutlamalarının sınırlı olarak yapılacağı açıklandı.

SAĞLIK PERSONELLERİN HAKKI

Sendikalarının büyük kısmının imza attığı zam anlaşması için Fransa’nın yeni Başbakanı Jean Castex, “Sağlık sistemimiz için tarihi bir an” ifadelerini kullandı. Castex “Bu her şeyden önce salgınla ön saflarda mücadele etmiş olan çalışanların çabalarının hakkını vermektir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir