Gündem

Ayasofya yerli ve yabancı turistlere ücretsiz hizmet verecek!

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı Ayasofya için bir araya geldi. Ayasofya için işbirliği protokolü imzalandı. Protokol sonrası Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş “Biz nitelikli, en güzel hizmetlerle vazifemizi yerine getirmeye çalışacağız” dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da “kimsenin şüphesi olmasın Ayasofya korunacaktır. Ayasofya yerli ve yabancı turistlere ücretsiz olarak açık kalacaktır” ifadelerini kullandı.

İş birliği protokolü hakkında detay verilmedi. Ama Ayasofya’nın cami statüsüne kavuşması, bazı soruları beraberinde getirdi. Bunlarda bazılar şöyle;

AYASOFYA HAKKINDA CEVAP BEKLEYEN SORULAR

1 – 2018 yılında Ayasofya ve Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki 54 müze ve ören yerinin 9 yıl boyunca işletmesi için yapılan ihaleyi 3.9 milyar dolarlık teklifle İsviçreli SICPA şirketi kazanmıştı. Ayasofya’nın ibadete açılması ile şirketin daha 7 yıl işletme süresi kalıyor. İsviçreli SICPA’nın 7 yıla yayılan kayıpları için tekrar masaya mı oturulacak? Yoksa ihaleyi alan şirkete tazminat mı ödenecek?

Bu konuya cevap veren Ekonomist Cem Başlevent, Twitter’da yaptığı değerlendirmede, devletin sözleşme süresinden önce kapanan Atatürk Havalimanı gibi Ayasofya’da da tazminat ödeyeceği yorumunda bulundu.

Ayasofya yerli ve yabancı turistlere ücretsiz hizmet verecek!

AYASOFYA’NIN VASFI TAMAMEN DEĞİŞECEK Mİ?

2 – Türkiye, Ayasofya konusunda dışarıya yönelik yaptığı bilgilendirmede ‘’Biz Ayasofya’yı cami yapıyoruz ama ne kilise vasfı değişecek ne turistlerin vasfı değişecek. Orda bir şeylerin vasfını değiştirmeyeceğiz’’ dedi. Bu ne anlama geliyor? Ayasofya’ya gelen yabancı turistler, müze kurallarına göre mi yoksa cami kurallarına göre mi içeriye girebilecek? Eğer kilise vasfı da değişmeyecek se turistler ayakkabılarını çıkarıp ya da başlarını örtüp kiliseye girmez.

Bu konuda Rusya’dan bir açıklama geldi. Rusya Dış İlişkiler Komite Başkan Yardımcısı yaptığı açıklamada; Türkiye Rusya’dan gidenler dahil Hristiyanların Ayasofya’ya girişleri ‘ÖNCEDEN OLDUĞU GİBİ’ olacağına dair garanti verdi dedi. Bu açıklamalara bakılarak dışarıdan gelen turistlerin, aynen Sultan Ahmet camisine girdikleri gibi girmeyecekleri, Ayasofya müzesine önceden nasıl giriyorlarsa yine aynen girecekleri anlaşılıyor. Ama bu durumda da, Ayasofya’da cami kılınan yer ayrı turistlerin gireceği yer ayrı mı olacak sorusu akla geliyor.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş şu açıklamaları yaptı;

HER İNANÇTAN İNSAN İSTİFADE EDECEK

Erbaş, Ayasofya Camisi’nin mimari yapısıyla, geçmişiyle her inançtan insanın istifade edeceği bir değer olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu mirası korumak bize düşüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı el birliğiyle bu insanlık mirasını nasıl en güzel şekilde koruyacağız ve yine insanlığa daha kaliteli, nitelikli hizmet etme noktasında katkılarımız ne olacak, protokolle bunu ortaya koyuyoruz. Bir görev dağılımı yapıyoruz.

Ayasofya Camisi’nin ziyaretçilerinin bundan sonra daha da artacağına inanıyorum. Sadece ülkemizden değil, dünyanın her yerinden Ayasofya Camimizi gerek ibadet etmek gerekse ziyaret etmek için gelen milyonlarca insan olacak. Nitelikli ve kaliteli hizmetlerle bu vazifemizi en güzel şekilde yerine getirmeye çalışacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir