Gündem

Herkes korona aşısının ne zaman çıkacağını merak ediyordu! DSÖ tarih verdi!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hayatı zinadana çeviren Koronavirüs salgını ile ilgili son gelişmeleri duyurdu. Dünya genelinde yüzbinlerce can alan ve halen hızla can alamaya devam eden Koranavirüs salgını hakkında, umut verici açıklamalarda bulundu.  DSÖ, korona aşısının ne zaman çıkacağına dair ilk kez tarih verdi. 

AŞIN NE ZAMAN ÇIKIYOR?

Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi Dr. Mike Ryan, Covid-19’a karşı geliştirilen aşıların ilkinin 2021 yılının ilk aylarında piyasaya çıkmasını beklediklerini ifade etti.

Araştırmacıların çok iyi gelişmeleri duyurduklarını belirten Ryan, son yapılan klinik deneylerden umutlu olduğunu belirtti.

ABD ŞİMDİDEN SÖZLEŞME İMZALADI

ABD’li sağlık yetkilileri, ilaç devi Pfizer ve biyoteknoloji firması BioNTech ile, geliştirdikleri corona virüsü aşısının kullanım onayı alması halinde, 100 milyon doz satın almak için sözleşme imzaladı.

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, onay halinde üretimin Aralık 2020’de başlayacağını ve üretimin başlamasının ardından ABD’nin 500 milyon doz daha aşı alabileceğini belirttti.

Amerikan Sağlık Bakanlığı, aşının ülkede yaşayan herkese bedava yapılacağını, ancak sağlık sigortalarından para istenebileceğini açıkladı.

Pfizer ve BioNTech’in test ettiği aşı iki doz yapılıyor, dolayısıyla 100 milyon dozluk aşı 50 milyon kişiye yeterli olacak.

BBC’deki bilgilere göre, ABD yönetimi Mayıs ayında da Oxford Üniversitesi’nin AstraZeneca’yla birlikte geliştirdiği aşıdan 300 milyon doz alabilmek için 1,2 milyar dolar taahhüt etmişti.

Her iki aşı da henüz onay almadı, ancak klinik deneylerden olumlu sonuçlar elde edildiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir