Gündem

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Özlü ilk defa açıkladı! Binlerce kişiyi yakından ilgilendiriyor

“Karşımızdaki insanı, tek bir kişi gibi görmeyelim.” diyen Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Biz onunla karşılaştığımızda, onun temas ettiği eşi, dostu, ailesi, yakınları, konu komşusu, işyeri arkadaşları, çarşı-pazarda veya toplu taşımada karşılaştığı yabancı kişilerle de karşılaşmış oluyoruz, aslında.” diyerek dikkat çeken uyarılarda bulundu.

RİSK BÜYÜK

Ayrıca Özlü açıklamasında, “O kişi, son on gün içinde temas ettiği herhangi birinden virüsü kapmış olabilir. O, çevresindeki kişilerin herhangi birisinden virüsü aldığında, biz de o virüsü almış oluyoruz. Son on günde tanıdık tanımadık kaç insanla, karşılaştığımızı düşünürsek, olayın vehametini anlarız. Bir kişiyle temas ettiğimizde, onun son on günde temas ettiği binlerce kişiyle de temas etmiş oluyoruz. Ülkemizde hiçbir hastalık belirtisi taşımayan her on bin kişiden 25’i virüsü taşıyor ve bulaştırıyor. Yani boş bulunmaya gelmez, risk büyük.” dedi.

Özlü’nün açıklamalarının devamı şöyle:

Sahil ve plajlarda, kalabalık sokaklarda, park ve bahçelerde, hayvan pazarlarında, toplu taşımada, kurban kesim yerlerinde, Cuma ve bayram namazlarında, tatil beldelerinde, turistlik tesislerde, bayram ziyaretlerinde bunu unutmayalım. Karşımızda bir değil, binlerce kişi var.

Çaresiz değiliz, umutsuzluğa kapılmayalım, tedbirli olmak yeterli. Maske, mesafe ve hijyene tam uyarsak, bulaşma %100’e yakın önleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir