Gündem

Yarından itibaren o iller için maskesiz sokağa çıkma yasağı ve bazı kısıtlamalar getirildi!

Maskesiz sokağa çıkma yasağı olan yerlere iki ilimiz daha eklendi. Ayrıca valilik tarafından yayınlanan genelgede, o illerimiz için bazı kısıtlamalrda getirildi.

HATAY VE ADANA’DA MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU

Adana ve Hatay’da yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında tüm alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi. Maskesiz sokağa çıkanlara 900 TL idari para cezası kesilecek. 

Adana Valiliği’nden yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulunun Covid-19 ile ilgili olağanüstü toplandığı belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Alınan tedbirlerin salgının yayılma hızını düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. maddeleri uyarınca ilimizde ek tedbir alınmıştır. Bu kapsamda bugün saat 24.00’ten itibaren vatandaşların tüm ilimiz sınırları içinde ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımının zorunlu hale getirilmesine karar verilmiştir. Alınan karara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince 900 lira idari para cezası verilecek olup, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır.”

TAZİYELER 1 GÜN İLE SINIRLANDIRILDI

Hatay’da da tüm alanlarda maske takmak zorunluluğu getirildi. Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, maske ve hijyen kurallarına uyularak taziyelerin 1 gün ile sınırlandırılması, il girişlerinde 24 saat ateş kontrolü yapılması, düğünlerde yemek ikramının yasaklanması, uymayanlara cezai işlem uygulanması kararları alındı.

Kurban Bayramı dolayısıyla alınan tedbirler kapsamında da mezarlık ziyaretlerinin toplu yapılmaması, sosyal mesafeye uyulması ve ikramda bulunulmaması, kaymakamlıklarca uygun görülen açık alanlarda alınacak önlemler çerçevesinde bayram namazı kılınması kararlaştırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir