Ekonomi

Elektrik faturalarında isteyen yeşil tarifeye geçilebilecek! Yeşil tarife nedir?

Yeşil tarife kapsamında DUY ve YEKDEM Yönetmeliklerinde yapılan değişiklikler ile Kurul Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Türkiye yeşil enerji alanında devrim niteliğinde bir adım atıyor. Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmak isteyen vatandaşlara özel tarife geliyor.

Yeşil tarife ilk aşamada daha çok sanayici ve ticarethaneler için tercih edilebilir olacaktır. Özellikle ihracat odaklı çalışan sanayici tercih edebilir.

UYGULAMA NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmak isteyen vatandaşlara özel tarife geldiğini belirterek, “Elektrik tüketicileri isterlerse ağustos ayı itibariyle ’Yeşil Enerji’ tarifesine geçebilecek.” dedi.

Yeşil Tarife kapsamında enerji temin eden tüketicilerin faturalarında, kullanılan enerjinin temiz kaynaklardan üretildiğini gösteren özel bir işaret yer alacak.

SİVİL TEŞVİK

Yeşil Tarife olarak da bilinen YETA’ya ilişkin bir grup gazeteciye değerlendirmelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bugün itibarıyla başlayan uygulamanın çevre ve doğa temelli bir sosyal sorumluluk özelliği taşıdığını vurguladı. Bakan Dönmez, “Diğer taraftan YETA sektörün sürdürülebilirliğini sağlayacak. Devlet olarak yaptığımız yasal düzenlemeler, teşvikler ve sağlanan avantajlara şimdi de vatandaşlarımızın tercihleriyle ortaya çıkacak sivil teşvik eklenecek. Enerjimizi vatandaşlarımızın tercihleri yenileyecek” diye konuştu.

DÖNÜŞÜME IŞIK YAKTI

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik kurulu gücünü 2020’nin ilk altı ayında yaklaşık yüzde 46 seviyesine yükseldiğini hatırlatan Dönmez, “Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir anlayışıyla yatırım ve teşviklerimizi sürdüreceğiz. Kamu, özel sektör ve vatandaş iş birliğiyle yeşil enerjide yeni bir dönemi başlatıyoruz. Başlayacak olan Yeşil Tarife ile yenilenebilir enerjide büyük dönüşüme yeşil ışık yakmış olacağız. Ülkemizin dört bir yanından vatandaşlarımız kendi kullanacakları elektriğin kaynağını belirleme imkânına kavuşacak” ifadelerini kullandı.

YAZILI BAŞVURU YETERLİ

Vatandaşların yeşil tarifeye nasıl geçeceğine ilişkin de bilgi veren Dönmez, “Yazılı olarak ilgili tedarik şirketine başvuruda bulunularak yeşil tarifeye geçilebilecek. Talep tarihinin içinde bulunduğu dönem sonundaki faturayı takip eden ilk fatura döneminde de yeni tarifelerini kullanmaya başlayabilecekler. Bir takvim yılı içerisinde en fazla iki kere yeşil tarife talebinde bulunabilecek” dedi.

Elektrik faturalarında isteyen yeşil tarifeye geçilebilecek! Yeşil tarife nedir?

Dr. Cihat Terzioğlu:

‘’Elektrik tedariğimi sadece yenilenebilir enerji den yapmak istiyorum diyenler için tarife 69,9 krs/kwh olarak belirlendi. Dağıtım bedeli ile bu tutar, aboneliğe göre 80-90 krs/kwh seviyesinde.

Doğal olarak normal tarifenin %15-20 üzerinde’’ dedi.

Elektrik faturalarında isteyen yeşil tarifeye geçilebilecek! Yeşil tarife nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir