Genel

1 Ağustos Korona vaka sayısı! Türkiye geneli yeni kısıtlamalar alınacak mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kendi Twitter hesabı üzerinden 1 Ağustos 2020 tarihli korona vaka tablosunu açıkladı. Yayınlanan tabloda yine vaka sayılarında artış gözlendi. Son 4 günde giderek artan vaka sayısı bir taraftan yeni kısıtlamaların geleceği tartışmalarını gündeme taşırken diğer taraftan Sağlık Bakanlığı’na şeffaflık çağrısı geldi.

Sağlık Bakanı Koca, 1 Ağustos vaka sayısı hakkında yaptığı açıklamalarda şunları söyledi;

Tedbire ihtiyaç var: Günlük yeni hasta sayımız 1.000 sınırında. Bu sayının altına inmek için 33 gün süren bir çabamız olmuştu. Yeni hasta sayılarının artış eğiliminde olduğu iller: Ankara, Mardin, Diyarbakır, Gaziantep, Konya. 36 ilimizde ise 3 gündür yeni ağır hastamız olmadı.

1 AĞUSTOS VAKA TABLOSU

Bugün açıklanan tabloya göre Türkiye geneli 44 bin 846 test yapıldı. Yapılan test sonuçlarında 996 kişide yeni koronavirüs tespit edildi. Bugün ölenlerin sayısı olarak 19 olarak açıklanırken, toplam vaka sayısının 231 bin 869’a yükseldiği görüntülendi.

1 Ağustos Korona vaka sayısı! Türkiye geneli yeni kısıtlamalar alınacak mı?

Bakan Fahrettin, son günlerde artış gösteren vaka sayısı dolayısı ile Türkiye genelinde yeni kısıtlamaların geleceğine işaret ederek şu açıklamalarda bulundu;

‘’YENİ TEDBİRLER ALACAĞIZ’’

Sosyal mesafe ve maske takma kurallarına riayet edilmediğinden yakınan Bakan Fahrettin Koca ‘’böyle giderse yeni tedbirler alacağız’’ dedi. Bakan Koca, koronavirüs salgını için yeni tedbir kararlarının yolda olduğunu vurgulayan açıklamaları şöyle;

“Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz. Biz yeniden ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun. Aksi halde bölgesel olarak gerekli kararları yeniden almak zorunda kalırız’’ dedi. Koca sözlerine şöyle devam etti;

‘NORMALLEŞMEYLE BİRLİKTE TEDBİRLER DEVRE DIŞI KALDI’

Üzülerek söylüyorum normalleşmeyle birlikte tedbirler devre dışı kaldı, temas arttı. .İnsanlarda açık havada hastalık daha az bulaşacağına dair yanlış bir algı var. Bu virüsten korunmanın tek yolu önce mesafe ardından da maske.

Bir taraftan da TBB’den Sağlık Bakanlığı’na şeffaflık çağrısında bulunuldu. Gerçek vaka sayılarının gizlendiğini iddia eden TBB, yeni tartışmalara imza attı. Türkiye’de ki gerçek vaka sayılarının kamuoyundan gizlendiğini iddia eden Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman flaş açıklamalarda bulundu. Adıyaman yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı;

VAKA SAYILARI AÇIKLANANIN FAZLASIYLA ÜSTÜNDE

“Sağlık Bakanı’nın Vuhan’ı İstanbul’a Diyarbakır ve bölge illeri de 2. Vuhan olarak eklenmiştir. Ülke genelinde ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki meslektaşlarımızın gözlemleri, vaka sayılarının açıklanan toplam rakamların fazlasıyla üstünde olduğunu net olarak ortaya koymaktadır. Bu konuda giderek artan düzeyde, verilerin olduğundan az gösterildiği ve gizlendiği kuşkusu yaygınlaşmaktadır.

KORONA VAKA TABLOSUNDA YAPILAN DEĞİŞİKLİK KONUSU

“Yoğun bakım ve entübe hasta sayısının tablodan kaldırılmış olması hastalarımızın yoğun bakımlarda, entübe olarak can mücadelesi verdikleri bir ortamda durumun ciddiyetiyle tezat oluşturmakta ve halkın bu ciddiyeti algılayamamasına ve uyumunun sağlanamamasına neden olmaktadır. İki parametrenin tablodan kaldırılmış olmasına epidemiyoloji bilimi içerisinde anlam aramak boşa bir çabadır.

BAKANLIK VERİ PAYLAŞIMINDA SEFFAF DEĞİL Mİ?

“Türkiye pandeminin başından bu yana veri paylaşımında ‘uluslararası standartlara’ uyan bir çizgi izlememiştir, bu değişikliğin de bilimsel ve salgın yönetimi ilkeleriyle bir ilişkisi kurulamamaktadır. Uluslararası standartlara göre verileri revize ettiğini belirten Sağlık Bakanlığı öte yandan DSÖ’nün önerdiği ölüm bildirim kodlarını benimsememiştir. Gerek hasta gerekse ölüm sayılarının gerçek boyutu bilinememektedir.

‘KAMUOYUNDAN GİZLENİYOR’

“TTB sürecin başından bu yana şeffaf ve bilimsel yönteme dayalı bir veri paylaşımını önermiştir. 29 Temmuz akşamı yapılan tablo değişikliği halkı yanıltıcı, yanlış bilgilendirmeye ve ‘demek ki yoğun bakım, entübe hasta sayıları çok kötü’ düşüncesiyle paniğe sevk etmeye yol açacaktır. Salgın yönetiminde vatandaşın hükümete ve Sağlık Bakanı’na kalan güveni de sarsılacaktır. Bu hepimiz için ciddi bir sorundur. Salgın verileri ve bilgilendirmeleri Twitter ve web sayfasından paylaşılan tek bir tabloya sığdırılmak zorunda değildir. Tabloda iki yeni parametre eklenmesi diğer ikisini çıkarmayı gerektirmez. Çıkarılan veriler artık kamuoyundan gizlenmektedir. Tam tersine daha fazla verinin paylaşabilmesi beklenir.” Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir