Ekonomi

Döviz ve altın düşer mi yükselir mi? Merkez Bankası döviz rezervleri ne durumda?

Döviz ve altında oklar bir süredir yukarıyı işaret ediyordu. Yeni günde de tarihi zirveyi gördü altın ve döviz kurları. Dolar 7 Lira 30 kuruşu, Euro 8 lira 60 kuruşu, gram altın ise 482 liraya kadar yükseldi. Çeyrek altın ise 809 liraya yükseldi.

Bazı ekonomistlerden ve Muhalefet cephesinden ortak sesler yükseldi.

KARŞILIKSIZ PARA BASARSAN DÖVİZ KURU YÜKSELİR

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ‘’Kur niye artıyor diye soruyorlar? Niye artacak…? Karşılıksız para basarsanız o paranın değeri düşer… Merkez Bankasında para yok. Peki, MB Parayı nereden buluyor? MB para üretiyor. Merkez Bankasında döviz rezervi olsa sorun yok. Ama elinde rezerv bulunmadan para basarsan dolarda artar Euro’da artar’’ dedi.

DÖVİZ DÜŞER Mİ?

Ekonomist yazar Yalçın Karatepe ‘’Döviz kuru nereye kadar gider bunu öngörmek zor ama aşağıya gelmeyeceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Savaşta barutun kalmaması gibi… Büyük olasılıkla Merkez Bankası faizlerde bir artışa gidecek. Ama bu artırımında kurların düşmesinde bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Ben çok ciddi bir faiz artırımı yapması gerekir ki Türkiye’nin mevcut ekonomik koşullarında böyle bir yüksek faiz artırımı da söz konusu olmayacaktır. Yapılacak şey artık, Merkez Bankasının ve iktidarın. Döviz piyasasını manipüle etmeyi bırakıp Türkiye gerçeklerine uygun davranması gerekiyor ’’ dedi.

‘’KRİZİ ÇÖZMEK YERİNE KRİZİN ALGISINI YÖNETMEYİ SEÇTİ’’

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke: Evde barut bırakmadı bu iktidar. Yarın bugünden daha kötü olacak bu iktidar değişene kadar. Bu iktidar son 4 ay içerisinde 40 milyar dolar harcadı. Ne yaptı? Krizi çözmek yerine krizin algısını yönetmeyi seçti. Aman ha dedi döviz kuru 7 TL’nin üzerine çıkmasın. ’’ dedi.

‘’KURU VE ALTIN FİYATLARI YÜKSELİR’’

İYİ Parti ekonomi politikaları başkanı Cihan Paçacı ‘’Bu yanlış politika devam ettiği sürece kuru ve altın fiyatlarını tutmakta mümkün değildir’’ dedi.

CHP’li Erdoğan Toprak ”Ekonomi uçuyor’ diyen iktidara, geri adım attırdı; BDDK 3 ay önce ‘spekülasyoncu’ dediği yabancılara TL swapını açtı! MB sıkı paraya geçiyor, faiz artıracak! Kamu bankaları konut kredi faizini artırdı! Zaten küçülen ekonomide gidişat; kemer sıkma-iflas ve daha çok işsiz!” dedi. 

Döviz altında ki artış yatırımcısını kazandırıyor ama bu yükselişin devam etmesi işsizliğe ve faize yansıyacak, ekonomide ki ağır hasarın işareti diyor ekonomist yazar Yalçın Karatepe’de, muhalefette… Altın ve dövizde ki tarihi rekor sonrası Merkez Bankası ‘’Tüm araçları kullanmaya hazırız’’ açıklaması yaptı.

Döviz ve altın düşer mi yükselir mi? Merkez Bankası döviz rezervleri ne durumda?

IMF’DEN TÜRKİYE’YE UYARI

Döviz ve altın yükselmeye devam ederken IMF Türkiye’ye döviz rezervi uyarısı yaptı. Merkez bankasında 0cak-şubat döneminde döviz rezervi 22 milyar dolar azaldı. IMF, bu durum Türkiye’yi şoklara hazırlıksız bırakıyor. Kredi büyümesinin dizginlenmesi, Rezerv artışı, Merkez Bankasının güçlendirilmesi ve enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi tavsiyesinde bulundu.

BDDK swap hamlesi yaptı. Yurtdışından yerleşik bankalara belirli işlemlerde sınırlı olmak üzere Türk Lirası erişim sınırlamalarında muafiyet getirildi. Merkez Bankası da fiyat artışlarının yakında izlendiğini, bankanın elinde ki bütün araçların, piyasada ki oynaklığın azaltılması için kullanılacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir