Ekonomi

Emekli olmayan herkes SGK'dan toplu para alabilir! Toplu para şartları neler?

Emekli olmayacak vatandaşlar, SGK’dan toplu para ödemesi alabiliyor. Emekli yaşını doldurmasına rağmen, prim günü ve sigortalılık süresi yeterli olmayan kişiler, SGK üzerinden toplu para alabiliyor. SGK prim iadesi başvurusu nasıl yapılır? SGK’dan toplu para alma şartları nelerdir? Başvuru için gerekli şartlar ve detaylar aşağıda ifade edilmiştir.

TOPLU PARA İADESİ ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR?

SGK’dan toplu para iadesi almak için gerekli olan bir takım şartlar bulunmaktadır. Daha önceki yıllar için ödenmiş ola primlerin vatandaşlara iadesi için taşınması gereken şartlar şu şekilde ifade edilmiştir:

SGK bünyesi altında SSK (4A) sigorta türünde herhangi bir işte çalışmaması gerekiyor. (Belirtilen bu şart BAĞ-KUR (4B) sigorta türüne bağlı olan kendi işini yürüten kişiler için de geçerli olmaktadır.

SGK’dan dul veya da yetim aylığının alınmaması gerekmektedir.

Emekli olmayan herkes SGK'dan toplu para alabilir! Toplu para şartları neler?

Emekli yaşı ya da sigortalılık süresinin dolmasına rağmen, yeterli prim gününü dolduramadığı için emekli olamayan vatandaşlar da para iadesi için başvuruda bulunabilir.

Birden fazla iş yerinde sigortalı olarak bulunan çalışanların prim miktarı, eğer esas kazancın toplamına ulaşmıyorsa, prim ödemelerini geri almak için başvuruda bulunulabilir.

Tüm bunların dışında kadınların 20 yıl, erkeklerin 25 yıl şartını taşıması gerekmektedir.

Emekli olmayan herkes SGK'dan toplu para alabilir! Toplu para şartları neler?

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIR?

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan vatandaşlar, prim iadesi başvurusunda bulunabilirler. Başvuru yapmak için talepler direkt Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ya iletilmektedir. SGK, kişinin başvurularını ve başvuru şartlarını inceledikten uygun olan kişilere olumlu olarak geri dönüş yapmaktadır.

4A SSK bünyesinde olan sigortalı vatandaşlar, 2008 yılından önce ödenen primleri geri alabilirler. 2008 yılından sonra sigortalı olarak çalışan kişiler sadece kendi işverenin ödemiş olduğu primler için başvuruda bulunabilir.

Geriye dönük ödemelerde, askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanması için geri ödemeler yapılmamaktadır.

Emekli olmayan herkes SGK'dan toplu para alabilir! Toplu para şartları neler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir