Gündem

Son dönemlerde hastaneye başvuranların sayısında büyük artış! Herkeste o şikayet..

Prof. Dr. Mustafa Gerek, açıklamasında, son dönemde hastaneye başvuran kişilerde, koronavirüsün de belirtisi olarak gösterilen boğaz ağrısının olduğunu ifade etti. Özellikle bu durumun, sonbaharda daha da fazlalaşabileceğini belirtti.

BU KİŞİLER KORONAVİRÜS ŞÜPHESİYLE GELİYOR

Özellikle Kurban Bayramı’ndan sonra vaka sayılarında yüksek bir artışın olduğunu ifade eden Gerek, açıklamasında bu kişilerin, hastaneye koronavirüs şüphesiyle başvurduklarını ifade ederek, “Son zamanlarda Kulak Burun Boğaz ve Acil Servis Polikliniklerinde özellikle boğaz ağrısı ve burun akıntısı ile gelen hasta sayısında artış gözlemlemeye başladık. Bu hastaların önemli bir kısmı Kovid-19 şüphesiyle geliyor ve test talep ediyorlar” dedi.

KOLAYLIKLA AYIRT EDİLEBİLİR

Hastaların fiziki muayene sırasında, bademcik enfeksiyonunun koronavirüsten kolay bir şekilde ayrılabileceğini ifade eden Gerek, açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

“Bademcikler üzerinde mikrobik enfeksiyondan kaynaklı görüntüler varsa bu hastalarda kas, eklem ağrısı, aşırı halsizlik, burun akıntısı gibi Kovid belirtilerine benzer şekilde semptomları görmek mümkün”

Son dönemlerde hastaneye başvuranların sayısında büyük artış! Herkeste o şikayet..

GECE SICAKLIĞI DÜŞTÜ

Ankara’da gündüz ısı farkıyla gece ısı farkı arasının açıldığını ifade eden Gerek, bu durumun grip ya da nezleye sebep olabileceğini belirterek, “Son zamanlarda Ankara’nın gündüz ısısı ile gece ısısı artık açıldı. Geceleri serinlemeye başladı. Nezle şeklinde kırgınlıkları bir miktar daha çok görmeye başladık. Bunu Kovid-19 ile karıştırmamak gerekir.” dedi.

EN ÇOK VAKALAR KALABALIĞA MARUZ KALAN KİŞİLER

Hastaneye en çok başvuran kişilerin, bayramlarda kalabalığa en fazla maruz kalan kişiler olduğunu ifade ederen Gerek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Kurban Bayramı’nda da büyük aile toplulukları bir araya geldi. Beraber yemek yediler. Düğünler, nişanlar yapıldı. Tatile birlikte gidenler oldu. Vakaların en çok bu beraberlikten kaynaklandığını görüyoruz. Kendini koruyan, tedbirlere uyan kişilerde bunu daha az gördük. Tedbirlere uyarsanız, virüse yakalanma ihtimaliniz çok düşük”

Son dönemlerde hastaneye başvuranların sayısında büyük artış! Herkeste o şikayet..

MASKE KULLANIMI SADECE KOVİD İÇİN DEĞİL

Uzman isim, maske kullanımının sadece koronavirüs için olmadığını ifade ederek, nezle ve grip gibi rahatsızlıkların önlenmesi açısından önemli yararlar olduğunu ifade ederek, “Maske kullanımını sadece Kovid olarak düşünmeyin. Nezle, grip gibi viral yollu enfeksiyonda bizi, karşımızdaki hastayı koruma konusunda da katkısı var” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir