Ekonomi

Dolar 10 Eylül itibari ile yükselmeye devam ediyor!

Dolar kuru 7,30 TL’yi gördüğünde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak doların yarın öbür gün tekrar 5 seviyelerine geleceğini demişti ama Albayrak’ın bu sözleri üzerinden bir ay geçti ve dolar düşmek yerine her gün kendi rekorunu kırdı.

Dolar kuru 10 Eylül 2020’de sabah 7,47’den işlem görürken, öğle vaktine kadar kısa dalgalanmalarla 7,50 seviyelerini geçti. Kur daha sonra an itibari ile 7,47-7,50 bandında işlem görmeye devam etti.

Salı günü gelişmekte olan para birimleri dolar karşısında %2’ye yakın değer kaybederken TL’deki değer kaybı %0.2 civarında kalmıştı. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde dün %1 civarı kazanç yaşanırken TL dolar karşısında yatay seyretti.

DÖVİZ KURU

DOLAR 7.4845 TL

EURO 8.8655 TL

ALTIN 468.95 TL

GECELİK FAİZLER YÜKSELİŞE GEÇTİ

Öte yandan TCMB’nin dün gerçekleştirdiği repo ihalesinde basit faizin %11’in üzerinde oluşması ile birlikte bankalararası piyasada da gecelik faizler yükselişe geçti.

Bankalararası piyasada gecelik faizler bugün en yüksek %11.25 seviyesine kadar yükseldi. Önceki günlerde %9.75 civarında oluşan gecelik faiz dün ortalama %10.21 seviyesindeydi.

Bir bankacı, “TCMB dün gecelik vadede sağladığı tutarda yaklaşık 10 milyar TL azalışa gitmiş oldu. Son iki günde ihalelere yansıyan beklenti bankanın % 10.15 seviyesinde yatay seyreden ortalama fonlama maliyetini yakın zamanda %11’in üzerine doğru yükseltmek için hazırlık yaptığı yönünde” dedi.

Türkiye’nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi ise 550 baz puanın altındaki seyrini sürüyor. 5 yıllık CDS 500 baz puana doğru yaklaştıktan sonra bu sabah 511/521 seviyesinde

Piyasada Yunanistan ile yeraltı kaynakları nedeniyle yaşanan gerilim ile birlikte AB ile ilişkiler de takip edilen ana konular arasında yerini koruyor. İki ülke arasında bugüne ertelenen NATO toplantısı da takip edilen konular arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir